Наблюдателите на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) не видяха истинските нарушения на парламентарните избори у нас, а оценките им за провеждането на вота не отговарят на реалността. До тези изводи стигна преводачът Анна Стоева, която прекара изборния ден в компанията на наблюдателите.

„Наблюдателите прекарват средно по 30 минути във всяка от десетте секции, които трябва да обиколят. Минават като на парад, предлагат им кафе, а за толкова кратко време няма как да забележат действителните нередности,” разказа в ефира на „Тази събота” Анна Стоева.

В една от посетените секции преводачката отбелязала, че броят на наблюдателите е два пъти по-голям от регламентираното. „Колкото повече наблюдатели, толкова по-демократично, отговориха те и вярваха искрено в това, но то идва от неподготвеност за средата,” разказа Стоева.

Снимка: btvnovinite.bg

По думите й, наблюдателите обикновено са току-що завършили образованието си младежи или хора в залеза на своята кариера, защото работата за организацията изисква мобилност.

„Тези, които отиват на мисия за пръв път, искат да свършат работата. За тези със 7-8 наблюдения в страни като Виетнам и Сиера Леоне България е скучна,” обясни още преводачката.

Основният проблем на изборите в България според доклада на ОССЕ било притеснението от купуване на гласове, което навредило на атмосферата, в която се провел вотът. „За мен самият метод не може да даде никакви реални резултати, на които докладът да се осланя,” твърди Анна Стоева, която превежда на наблюдатели не за първи път и не може да скрие разочарованието си от несигурните им практики.

Тя си спомни, че наблюдателите, с които обикаляла, коментирали, че докладът е на организацията всъщност вече е готов, а те обсъждали в колата между секциите с какви епитети да определят изборите. Накрая се спрели на „хармонични, аполитични и професионални”.

„Докладът все пак е важен, защото се използва от политици, които са спечелили изборите – твърдят, че са минали легитимно. Малките местни организации са затиснати от този доклад, който накрая има много по-голяма тежест, отколкото техните констатации за изборни нарушения,” обясни Анна Стоева.

  • Министерският съвет назначи 9 областни управители
  • Ясни са заместниците на социалния министър
  • Орешарски призова НПО–та за критичност в икономическата сфера
  • Държавна субсидия - само за партиите, минали бариера от 4%
  • Нови попълнения в екипа на Кристиан Вигенин
  • Полетът на "Бистришките тигри" отива при главния прокурор
  • Областните управители и зам.-министрите - ясни до края на седмицата
  • 90% от депутатите са настанени в нови жилища, чакат ремонти
  • БСП ще лобира за ОЦК-Кърджали
  • Няма политическо решение за „Белене”, държавата няма пари за централа