Партиите да получават по-малка помощ от държавата и тези, които не са изразходвали държавната си субсидия, да връщат в бюджета 80% от остатъка в края на годината. Това предложи депутатът от БСП Георги Кадиев. „Това са пари на всички данъкоплатци, а не на избирателите на една или друга партия”, аргументира се той по време на обсъждането на първо четене на поправки в закона за политическите партии.
Сега партиите, минали 1% на изборите, получават по 12 лв. на глас. Ако бъде въведен нов механизъм - 6 лв. на получен глас и 50 000 лв. на депутат, тогава на бюджета ще бъдат спестени 7 млн. лв. за година, изчисли Кадиев. При промяна на методиката ГЕРБ ще получава с 1.8 млн. лв. по-малко, а БСП - с 1.2 млн. лв.
В левицата коментираха идеята като трудно осъществима, защото субсидията се превежда на 4 транша, последният от които е на 20 декември, а за следващата година първият превод е на 31 март. Идеята на Кадиев обаче беше подкрепена от „Атака”.
Парламентът прие на първо четене и предложението на националистите субсидия да се полага само за партиите, минали 4-процентната бариера, и влезли в парламента. Мая Манолова поиска по-дълъг срок преди обсъждането на второ четене на проекта, като се чуе мнението и на извънпарламентарните партии, получаващи субсидия, както и на гражданския сектор. По думите ѝ 25% от хората, които са гласували на изборите, са останали непредставени в парламента.
Със 110 гласа "за" (БСП, ДПС и "Атака”) парламентът прие на първо четене предложението на Мая Манолова и Янаки Стоилов да се премахне принципът "субсидията следва депутата". В сегашния закон се предвижда, ако депутат напусне една парламентарна група, чрез деклариране на принадлежност към друга партия, взела над 1% от гласовете на последните избори, да пренасочи част от парите. По тази схема ГЕРБ си осигуряваше мнозинство в миналия парламент. Днес хората на Бойко Борисов отсъстваха от гласуването.