Оставка и нови предсрочни избори поискаха стотици граждани в София и страната под формата на национален протест срещу правителството на Пламен Орешарски. Включилите се в демонстрацията неколкократно обявиха, че настоящият кабинет е бил избран нелегитимно и настояха да се откаже от властта доброволно.
Протестиращите смениха фамилията на премиера на „Олигархски”, обявиха съществуването на нова тройна коалиция между БСП, ДПС и „Атака”, а сред политиците, събрали най-много негативи, се оказа лидерът на националистите Волен Сидеров.
Най-мащабно бе шествието в София, където в началото на демонстрацията в 12.00 часа на площада пред Народното събрание дойдоха около 200 души. Митингът, който постепенно нарасна на около 2000 души, обиколи центъра на столицата, включително през турското посолство, Съдебната палата, Конституционния съд, Министерски съвет, Президентството и централите на БСП, ДПС и „Атака”.
Демонстрацията, продължила близо четири часа, премина без сблъсъци с полицията и ексцесии, но съпроводена от непрестанни освирквания и скандирания „Оставка”, „Мафия”, „Избори”, „Червени боклуци”. По време на шествието се чуха заявки протестите да продължат и през следващата седмица.
На сборния си пункт протестиращите блокираха движението по жълтите павета пред сградата на парламента, което бе пазена от полицейски служители. Някои от тях поставиха щитове и каски пред себе си.
Недоволните граждани скандираха против новите управници и издигнаха плакати с думите: „Съдбата на Чаушеско ви очаква”, „Всяко едно правителство е заговор, съзаклятие против свободата на човечеството”. Хората пяха и химна на България, както и възрожденски песни.
Към протеста се присъединиха и представители на НФСБ, които носеха плакати срещу Волен Сидеров. Чуваха се възгласи "Оставка", "Кой не скача, е червен", "Турците вън", както и освиркване.
След това, около 13.20 часа, множеството се отправи към Орлов мост и блокира движението на ключовото кръстовище.
Малко преди 14 часа протестиращите се отправиха към Министерството на физическото възпитание и спорта. Целта - да изразят недоволство от изказване на новия му ръководител Мариана Георгиева, която заяви, че до учебника по български език децата трябва да носят и такъв по майчин език.
Демонстрантите обаче само преминаха през министерството, за да стигнат до турското посолство, където около 10 минути скандираха срещу Реджеп Ердоган, ДПС и Волен Сидеров. След това се отправиха към „Попа”, а оттам - към Съдебната палата, към която бяха отправени възгласи „Мафия” и „Червени боклуци”. В района пред съдебната институция, където се събраха демонстрантите, нямаше полиция.
Спонтанно малко след 14.30 часа протестът тръгна към централата на БСП на ул. „Позитано”, която е в близост. Там обаче полицията се прегрупира и сградата беше обградена от органите на реда от всички страни. Срещу живата верига от полицаи гражданите скандираха „Пришълци”, „Долу БСП” и за пореден път поискаха оставка на подкрепения от социалистите кабинет „Орешарски”.
След около половин час на „Позитано” 20, протестиращите тръгнаха към централата на ДПС на бул. „Ал. Стамболийски”. Малко преди 15 часа, броят на недоволните достигна около 2000 души. След кратък престой пред централата на ДПС, съпроводен от освирквания, шествието се отправи към Президентството.
Колоната премина през сградата на Конституционния съд на бул. „Дондуков” 1. Малко преди 15.30 часа демонстрантите минаха през централата на партия „Атака” и след кратък престой там продължиха в посока Народното събрание.
На финала на протеста те се събраха отново пред сградата на парламента и малко преди 16.00 часа демонстрацията приключи.
Основните обединителни становища на организаторите, както са публикувани в социалната мрежа, са: касиране на изборите, да не се въвежда турски език в училищата, против поредното повишаване на тока и против ново разглеждане на проекта „Белене”.
Десетки варненци също се събраха пред сградата на общината. Поводът за протеста - цялостното управление на страната, както и новият политически кабинет. Преобладаващо присъстват млади хора, част от които носят българското знаме и знамето на анархията. Част от исканията на протестиращите са гражданите да имат по-голям достъп до решенията, които се взимат в парламента, подобряването на качеството на живот на българите, като и решаването на проблема с високите сметки за ток.
Граждани на Благоевград също се включиха в протеста срещу правителството пред общината. Христина Ядкова, един от организаторите, посочи, че други около 150 благоевградчани са се отправили към столицата за националната акция на недоволство. Протестиращите посочиха, че следващият протест е насрочен за 5 юни от 18 часа, отново пред сградата на общината.
Демонстрация се състоя и в Бургас. Десетки излязоха в центъра на града, въпреки дъждовното време.
Заедно с гражданските, днес партийни протестни акции проведоха и РЗС, и НФСБ, които настояват за касиране на вота от 12 май.