В протестите в Турция вече се включват хора от всякякви възрасти и социални слоеве, но местните медии не ги показват. Това разказаха в ефира на предаването „Тази сутрин” турски студенти, които участ в България.
Озгюр Карагьоз от Истанбул разказа, че възрастните хора в родния му град, които не могат да участват в уличните демонстрации, вечер излизат на балконите си и огласяват кварталите с удари по тенджери в знак на съпричастност с недоволството срещу управлението на Партията на справедливостта и развитието.
„Хората отвориха домовете си за протеста,” обобщи Озгюр и разказа, че много граждани са приютявали в домовете си в централните части на Истанбул протестиращи, пострадали от полицейската агресия.
Според Барбарос Тургут хората в Турция са недоволни от прекалената персонализация на властта в лицето на премиера Реджеп Тайип Ердоган. „Първоначално не беше така, но през втория мандат започнаха да се бъркат в това какво пием, какво ядем, как да се обличаме, забраниха аборта,” допълни Барбарос, който е от столицата Анкара.
Озгюр даде пример със закона, който регламентира забранява употребата на алкохол на публични места. „Забраняват да се продава и пие алкохол в радиус от 100 метра от училища и джамии, а в Турция на всеки 50 метра има или училище, или джамия,” изтъкна студентът.
Студентката Айнел Молла не изключи правителството да има и амбицията да наложи носенето на забрадки. „Младите искат повече демокрация,” обобщи тя.
„Времето е друго, а Турция се върна към далечно минало,” допълни Еркан Аксакал, който е родом от Диарбекир.
„Преди време тук хората запалиха парламента, и ние можем,” каза още Барбарос Тургут.