Пещерен човек, жител на самотен остров и френски земеделец. Социологическо проучване на института за модерна политика сочи, че това са само част от мечтите на българите, които масово искат да заживеят в миналото.
Стрес, преумора и непоносима динамика. Така повечето българи си представят съвременния живот. Затова голяма част от тях биха предпочели спокойния живот на отминалите векове.
Оказа се, че половината българи биха се върнали да живеят в миналото. някои от тях дори биха заели мястото на пещерния човек.
„30% от българите биха искали да живеят като средновековен благородник, следващата позиция е на германски чиновник от 19 век, следващата - френски фермер от 20 век, а една четвърт биха живели като древногръцки философи”, обясни Евелина Славкова.
Всеки десети пък би искал да попадне на самотен остров, твърдят още социолозите. Факторите за това са много. „ГМО-та, замърсен въздух, непредвидимост на ситуацията. Тук мога да цитирам Марк Твен, който казва, че няма нещо, което да не би могло да се случи днес:, допълни Славкова.
Основният стимул обаче е желанието за спокоен живот. И въпреки странните мечти на българина, социолозите казват, че стремежът за изолация все пак не е повсеместен.
„Добрата новина е, че половината българи биха предпочели да живеят този живот, който живеят в момента”, смята представителят на института.
Тези хора отчитат, че рисковете и непредвидимостта все пак имат и положителни страни и пое няма да им е скучно.