81% от българите смятат, че най-важната роля на жената е да се грижи за дома и семейството, сочи ново проучване на „Евробарометър” за половото равенство в Европейския съюз.
В другия край на класацията са жителите на Швеция, от които едва 11% смятат, че това е най-важната роля на жената е да гледа семейството.
В целия Европейски съюз 54% смятат, че не това е най-важната роля на жената.
Също така 81% от българите смятат, че най-важната роля на мъжа е да печели пари, в сравнение с Швеция, където едва 10% разсъждават по същия начин.
България попада и в челната четворка на общества, които смятат, че е по-вероятно жените да взимат решения, базирани на емоциите си – 83% са отговорили с „да”, което е равно на данните за Чехия и Словакия.
Въпреки тези данни е интересно, че 62% от българите смятат, че е допустимо мъжете да плачат, но това не може да бъде Швеция, където 99% от населението са на същото мнение.
Според изнесените данни България е на първо място по полови стереотипи в ЕС.
Полово равенство в политиката и на работа
Противоположно на горните данни, голяма част от българите смятат, че в политиката у нас е постигнато полово равенство. 64% от нашите сънародници са отговорили с „да” на този въпрос. С най-висок процент в това отношение са отговорили жителите на Дания – 75%.
Любопитно е, че в другата крайност, на последно място, се намира Франция. Едва 32% от населението смята, че в политиката в страната е постигнато полово равенство. След тях са Унгария – 35%.
Българите отговорят положително и на въпроса дали има полово равенство в работната среда у нас – 67% са отговорили положително на този въпрос. В дъното класацията тук отново са французите, от които 29% смятат, че има полово равенство на работното място.
Ние се намираме на второ място по данни когато става въпрос за постигането на полово равенство по високите позиции на компании и други организации. 62% от българите смятат, че това е постигнато, а на последно отново са французите с 25%.
Важно ли е да се борим за полово равенство
Повече от девет от 10 европейци смятат, че промотирането на равенство между половете е важно за демократичното общество, но едва 54% от всички участвали смятат, че има проблем с представянето на жените в медиите и рекламите в тяхната страна.
Според 39% представата, създавана от медиите за жените, трябва да бъде обсъдена.
На въпрос дали мъжете трябва да взимат активно участие в промотирането на равенството между половете на първите места са Швеция, Финландия и Испания. Ние се намираме почти в дъното на класацията, на шесто място отзад напред. След нас са Унгария, Латвия, Словакия, Литва и Чехия.