Реконструкцията на лифт „Тодорка“ в Националния парк „Пирин“, която предвижда подмяната на построения през 1986 г. 3-седалков лифт с 6-седалков, може да бъде извършена при изсичане на по-малко от заложените в плана 88 дървета. Това се посочва в официална позиция на МОСВ.

Реконструкцията е разрешена с писмо на бившия екоминистър от ДПС Станислав Атанасов през август 2014 г.

Ведомството не разрешава на „Маренго трейдинг“ ЕООД да пристъпи към изсичането, защото на 30 октомври 2015 г. междуведомствена работна група е извършила проверка на място и е установила, че могат да бъдат спасени 31 дървета.

В нея са участвали представители на парка, МОСВ, Института за гората при БАН, Института за биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН и на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор.

Според тях, е възможно лифтът да се експлоатира нормално след премахването на 57 дървета.

В съответствие с констатациите на междуведомствената работна група беше поискано да бъде коригирано план-извлечението, което подлежи на съгласуване от МОСВ.

Инвеститорът се задължава при отсичането и транспортирането на дърветата да не уврежда оставащата дървесна растителност, както и до 30 май 2016 г. да засади дръвчета в прилежащи на НП „Пирин“ терени.

Полученият дървен материал ще бъде използван за възстановяване на туристически пътеки и маршрути в парка. Както и за ремонт на подхода към най-старото живо дърво в България – Байкушевата мура, която е на възраст над 1300 г. Подходът беше създаден от ДНП „Пирин“, за да намали въздействието върху дървото от многобройните посетители.

От сдружението "За да остане природа в България" обаче предупредиха, че в сряда в 18,30 ч. свикват протест.

Според тях "в шумотевицата около местните избори продължават незаконните действия в Национален парк "Пирин" и Природен парк "Витоша".

Природозащитниците подчертават, в Пирин ще се изсекат поне 57 бели мури и смърчове на възраст 80-100 години. Новият лифт го няма в концесионния договор, не е предвиден в териториално-устройствения план и екологичната оценка на ски зоната от 2001 г., отбелязват още те.

Разрешението за подмяната на лифта се обжалва в съда, но дори да бъде отменено като незаконосъобразно, дърветата ще бъдат отсечени, алармират от "За да остане природа в България".

От организацията сигнализират, че и на Витоша, в района хижа „Алеко“, се извършват незаконни дейности без план, без разрешително за строеж и в противоречие с действащия план за управление.