Напрегнат работен ден в Етичната комисия към Висшия съдебен съвет (ВСС). Причината - изслушвания на редица магистрати по казуса "Ситнилски", сред които и самият Камен Ситнилски.

Тежкото наследство на службите и прокуратурата – с това председателят на Окръжния съд на Хасково Миглена Тянкова обясни изтичането на СРС-та към медиите през последните месеци. Тя бе изслушана първа и определи тенденцията като приличаща на „контролирана доставка”.

Миглена Тянкова

Тянкова беше изслушана по повод публикуваните в медиите СРС-та, свързани с избирането на Камен Ситнилски за член на ВСС. Сред изтеклите записи бяха и няколко разговор на Тянкова с окръжния прокурор на Хасково Иван Ванчев.

След изслушването й, председателят на Хасковския окръжен съд коментира изтеклите данни като целящи да дискредитират конкретни личности в съдебната система.

„Извършва се подборен разстрел, на първо място насочен към Камен Ситнилски. Всички в системата имаме интерес във ВСС да влязат компетентни хора и професионалисти”, подчерта Тянкова и напомни, че според закона за СРС-тата информацията, получена от тях, не може да се използва за друго, освен за предотвратяване, разкриване и доказване на тежки умишлени престъпления.

Пред комисията по етика се изправи и Емил Христов от Апелативната прокуратура в Бургас. Той бе категоричен, че няма манипулация в избора на Ситнилски за член на съвета.

Христов каза, че е разговарял с Камен Ситнилски по телефона, за да го окуражи, защото е бил разколебан и болен. Етичната комисия е разпитвала прокурор Христов 40 минути, през които той разбрал, че срещу него е образувано досъдебно производство от публикации. Никой обаче не го е викал за разпит по това производство.

Че няма манипулация при вота за членове на ВСС потвърди и хасковският окръжен прокурор Иван Ванчев. Той отрече да има привиквани прокурори или такива под натиск и допълни, че изнудвания, обещания или тайни договорки няма.

"Чист съм пред съвестта си", каза Ванчев и допълни, че с Камен Ситнилски е имал както професионални, така и лични разговори, които се базирали на старото им познанство.

Иван Ванчев допусна, че хасковският регион може би е интересен дори за службите, защото там се намира външната граница на България. Ванчев коментира, че няма да се учуди ако излязат нови СРС-та, но едва ли в тях ще има нещо скандално.

Самият Камен Ситнилски бе разпитан почти към края на заседанието на комисията. Той изрази готовност да си тръгне, ако анонимна анкета сред колегите от общото събрание покаже, че той ги натиска и манипулира.

Според магистрата пуснатите в публичното пространство СРС-та по всяка вероятност целят „с едно размахване на пръст ВСС да стане по-послушен и да бъде в тон с нечии настроения отвън, по повод и във връзка с предстоящите доста избори на административни ръководители през тази и през следващата година, а може би едно цялостно дестабилизиране на ВСС”.

„Не мога да кажа откъде идват СРС-та. За мен е тревожно, че излизат от нечии дела. Това са извадени извън делата веществени доказателствени средства (ВДС), което е много страшно. Ако се проведе СРС, и след това подготви във връзка с него ВДС, то, ако е свързано с делото, остава в делото, ако не е, трябва да се унищожи. А тук просто е предоставено за публикуване”, каза още Ситнилски.

След изслушванията председателят на етичната комисия към ВСС Ясен Тодоров посочи, че в сряда на извънредно заседание структурата ще излезе със становище по изслушванията - "може поотделно за участниците в скандала, но нищо чудно да излезем и с общо становище".

Преди около две седмици в медиите изтекоха записи на лобистки разговори от миналото лято около изборите за членове на ВСС от прокурорската квота. Главният прокурор Сотир Цацаров съобщи на 11 юли, че е възложил проверка на двама магистрати във връзка с разпространените записи. Инспекцията установи, че става въпрос за действителни СРС-та, експлоатирани по висящо наказателно производство срещу магистрат.