До края на месец август ще стане ясно дали Панагюрското златно съкровище в Националния исторически музей е оригинал, или реплика. Анализът ще бъде базиран на неизследван досега артефакт.

От средата на миналия век до днес в Археологическия музей в Пловдив се пази уникален артефакт от Панагюрското златно съкровище - това е крило, което е паднало от дръжката на един от съдовете-ритони. Това липсващо крило ще докаже дали Панагюрското съкровище е оригинално.

„Това крило от откриването му през 1949 г. досега, за разлика от Панагюрското съкровище, което многократно е напускало страната, въобще не е напускало музея. Най-ефективния метод да се установи дали има някаква смяна, или производство на копие е анлизът на крилото и анализът на съда, от който то произхожда”, коментира директорът на РИМ Пловдив д-р Костадин Кисьов.

„Евротест контрол” - собствениците на фирмата са австрийци - това е единствената фирма, която е лицензирана по ИСО. Това са международните стандарти и резултатите, които дават, се признават навсякъде по света”, обясни ръководителят на централаната лаборатория за консервация и реставрация на НИМ Светла Цанева.

Директорът на НИМ Божидар Димитров няма никакви притеснения за експертизата и е убеден, че в музея се намира оригинала на Панагюрското съкровище. „Един от неочакваните резултати от изследването ще бъде, че когато имам резултатите от анализа, ще дам под съд разпространителите на слухове като самообявилите се наследници г-н Цветанков и сестра му Стефка за оронване на престижа на музея, за причиняване на финансови загуби”, категоричен бе проф. Димитров.

Анализът на изследването ще бъде готов в края на месеца, но експертизата ще изисква повече време, за да се обобщят резултатите и да се направят изводи.