Задължително разкриване на действителните собственици на вестници, интернет сайтове, информационни агенции, радиа и телевизии и на начина на тяхното финансиране одобриха депутатите, които приеха на първо четене допълненията в Закона за задължителното депозиране на печатни и други произведения са внесени от Делян Пеевски, Йордан Цонев, Хамид Хамид и Велислава Кръстева (ДПС).
„За“ промените гласуваха 92 народни представители, „против“ - 12 и „въздържали се“ - 28, с което той бе приет.
Текстовете предвиждат подаването на декларации за действителна собственост и информация за финансирането. То е дефинирано като всяко безвъзмездно получаване на парично имущество или всяка друго получаване на парични средства, независимо от правната форма, извън приходите от обичайната дейност на медийни услуги, както и всички получени заеми извън банковите кредити.
Дебатите по законопроекта се въртяха около личността на един от неговите вносители – медийният собственик и неуспял шеф на ДАНС Делян Пеевски.
„Не мога да подкрепя този законопроект, защото за мен той е следващата крачка към разграждане на държавността. С него ние казваме на българските граждани, че има хора в държавата, които, въпреки тяхното мнение, могат да правят каквото си поискат и никой в държавата, нито пък Народното събрание може по някакъв начин да реагира на техните изблици на налагане”, заяви зам.-председателят на ПГ на „БСП за България” Антон Кутев.
Това предизвика реакцията на лидера на „Атака” Волен Сидеров: „Не ни интересува името на вносителя на Закона за задължителното депозиране на печатни издания, законопроектът е добър”. Той призова всички, които имат проблеми с Пеевски да си ги решат лично „зад ъгъла”. Националистите ще предложат да се добави публично обявяване на доходите не само на собствениците, но и на работещите в медиите.
„Неприемането на промените в Закона за задължителното депозиране на печатни издания обслужва произвеждащите фалшиви новини”, предупреди и Йордан Цонев (ДПС). Според него редакционната политика зависи от финансирането и по-голямата му яснота разкрива зависимости.
„Няма нито едно доказателство в практиката и работата на Делян Пеевски, че тези твърдения, които се произвеждат в медиите за него, са верни. Ако ние се борихме с всяка тема, по която сме оклеветявани с такива мерки, имиджът на българския парламент, на народните представители и на политиците - щеше да бъде друг. Именно хранителната среда на недомлъвките, на недоизясняването на това кой какъв е, създава този негативен образ”, подчерта Цонев.
Вежди Рашидов (ГЕРБ), председател на комисията по култура, е убеден, че обществото трябва да бъде информирано кои са собствениците на изданията, защото това опира и до свободата на словото.
„Този закон ще въведе ясни правила за публичността и собствеността, за финансирането на медиите”, подчерта той и се мотивира с това, че има хора, които получават външно финансиране, тези пари не се раздават „за черни очи”, а за да се изпълни нещо.