Искания за оставки в Народното събрание. БСП поиска оставката на зам.-председателя от ГЕРБ Емил Христов.

Причината е недопускането вчера на протестиращи хора с увреждания.

Оставката на Емил Христов е единственият отговор на политик, който носи отговорност за провала в политиката на ГЕРБ – ако не я подаде, ще я поискаме, заяви заместник-председателят на групата на „БСП за България“ Антон Кутев.

Той поясни, че БСП не обвинява ГЕРБ, че хората с увреждания живеят под ръба на оцеляването, а в бездушието на властта и за това, че интеграцията на тези хора не е помръднала.

Вера е една от майките на деца с увреждания, които вчера излязоха на протест. Заради надписа "Системата ни убива" на тениските им, тя и другите хора не са били допуснати в сградата на парламента, а поискали среща с всички политически групи.

Протестиращите чули от управляващите и още нещо – че не са в дневния ред.

Емил Христов посочи, че правилно и неправилно решението е взето от охраната.

„Не ми беше дадена възможност за среща, ние ги разочаровахме, извинявам се”, добави той. Христов уточни, че не е бил той този, който пръв е спрял гражданите.

Според Кутев хората дори не са протестирали срещу ГЕРБ, а срещу всичко, което се е случило през последните години. „Те протестираха срещу убийствено ниските доходи на хората с увреждания, срещу липсата на държавна подкрепа, липсата на работа, неработещите институции, мизерията“, каза Кутев.

От ГЕРБ са категорични, че това е сценарий на опозицията за политическа употреба, а Вера и майките остават със своите проблеми, според тях – нечути.

По-ниски заплати?

Внесохме предложение заплатата на депутатите от 3540 лв. да се намели на 2976 лв. - става въпрос за справедливост и равни права в България. Това каза лидерът на БСП Корнелия Нинова.

Възнагражденията да се понижат от сегашните 3540 лв. на 2976 лв, каза тя и поясни, че БСП иска тази заплата да е фиксирана сума, която няма да се увеличава до края на парламента, колкото и да расте средната за страната. „Тази промяна ще се отрази на още 19 органа в страната. Това е политическият и административен елит в страната, чиито заплати зависят от тези на депутатите“, заяви Нинова.

Снимка: пресцентър БСП

Левицата предлага още депутатите да почиват на официални празници и през август. Няма да се пипат 2/3 върху възнагражденията на депутатите, които са за разходи на парламентарните групи, но върху тях ще бъде упражняван по-строг контрол.

Според Нинова това не е популизъм, а е отговор на очакванията на хората.

Иначе денят на депутатите започна с нови нападки в пленарната зала. Те бяха предизвикани от вчерашната декларация на социалистите в началото на парламентарния сезон и скандала около допуска в НС на протестиращи хора с увреждания.

В декларация от името на ГЕРБ лидерът Нинова бе атакувана за пореден път заради приватизацията на "Техноимпекс" и "Булгартабак", политическата й биография и идеята за премахване на депутатските привилегии и преразглеждане на заплатите, предаде БТА.

Изказването си Спас Гърневски (ГЕРБ) започна с констатацията, че Нинова вчера, представяйки приоритетите на групата си за новата пленарна сесия, дори не е направила "плахи опити да се разграничи от безспорните успехи на управляващата политическа партия ГЕРБ и нейните коалиционни партньори и във вътрешен, и в международен аспект". Това провокира отрицателната реакция на депутатите от БСП.

Гърневски припомни, че в 41-то НС ГЕРБ е наложил мораториум върху нарастването на депутатските заплати, а в 42-то НС, когато левицата управлява, практиката не е продължена.

От ляво го посъветваха да смени текста на декларацията или тя да бъде разпечатана и раздадена на депутатите да си я четат, вместо да я слушат всяка седмица.