Пациенти с паркинсон трябва да доплащат 6 хиляди лева за медицински изделия, които досега са се покривали изцяло от здравната каса.
НЗОК и търговците се срещнаха в опит да се намери решение. Такова, засега, няма. През 2022 г. 29 такива изделия са поставени при пациенти с паркинсон. Касата е платила за тях 1 милион и 355 хиляди лева. През 2023-та данните са сходни. Досега цената на изделията е била между 35 и 60 хиляди лева.
Двама търговци у нас представляват два световни производителя.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
В края на миналата година търговците заявяват, че вдигат цените - със 6 хиляди лева за всяко изделие. А касата решава да не поеме разликата.
60-годишният Николай е първият пациент с паркинсон у нас, при който е приложена т.нар. дълбоко мозъчна стимулация. Операцията е направена преди години - импалнтира се устройство, което подобрява качеството на живот на болния.
„Можех да ходя по улицата, да ида до магазина, имаше голям напредък“, разказва Николай.
Състоянието на мъжа сега не е добро, защото батерията на устройството му трябва да се подмени, казва племенникът му Денислав Динков. А касата вече не поема изцяло това. Николай трябва да доплати 6 хиляди лева.
"Това е игра с човешкия живот, човекът е на минимална пенсия, 600 лева, това са сметки за ток, храна, вода, телефон, и изведнъж като гръм от ясно небе казват, че трябва да се дадат някакви си шест хиляди лева", каза още племенникът на Николай.
До края на април миналата година, когато е бил крайният срок, няма подадено заявление за промяна при тези изделия, казват от касата.
Едва през декември, когато търговците входират ценовите си предложения за 2024-та и не дават отстъпка, става окончателно ясно, че изделията ще са по-скъпи.
Цената на изделията не е променяна в последните 5 години. След скока сега, касата решава да ги плаща частично. Търси се решение как пациентът да не доплаща.
"Нека си представят тези умни глави, които са го измислили, дали хора като него са способни да ги извадят, за да продължи нормалния начин на живот", допълни Денислав.
Годишно около 30 души с паркинсон се нуждаят от изделията.