5,5 млрд. евро са разплатените средства по всички европейски програми от началото на членството на България в ЕС до този момент благодарение на еврочленството, както и перспективите за следващите 7 години.
За първи път днес България участва в европейската инициатива „Дни на отворените врати”. Дипломати, експерти, представители на европейските институции бяха запознати с изминатия път през годините на членството на държавата в Общността.
Реалната сума, която се полага на страната ни за този период е 11 милиарда евро. Договорени са над 100% от тях, но е рано да се каже колко всъщност ще получи страната ни.
„70% от българските граждани подкрепят членството в ЕС. Всеки трети българин вижда в това възможност за професионално развитие, а 16% - за достъп до европейските фондове”, заяви вицепремиерът Зинаида Златанова.
Финансирането на водния сектор в България през следващия програмен период може да спре още на втората му година - за тази опасност предупреди екоминистърът Искра Михайлова. Обяснението е, че пред страната ни са дефинирани проблеми, които, ако не бъдат решени до 2016 г., европейските средства ще бъдат спрени.
„Предварителните условия на ЕК дефинират проблемни области. Определят срок за разрешението им и той е 2016 г. До тогава ние изпълняваме оперативната програма, както бъде одобрена, но до 2016 г. трябва да сме приключили с реформата във водния сектор. Ако дотогава не приключим, тогава ще спрат парите. Тогава ще се стопира финансирането на водния сектор”, обясни екоминистърът Искра Михайлова в Брюксел.
Ръководителят на звено „България” в Главна дирекция „Заетост” на ЕК Кирил Киряков обясни, че мониторингът на България вече е обвързан с определени цели.
Като предимство на прага на новия програмен период беше подчертана по-високата степен на готовност на проекти, както и поуката, че приоритетите не могат да се променят в крачка.