Маневрите на политическата сцена в Румъния продължават да изненадват. След като вчера бе гласуван вот на недоверие на правителството на Сорин Гриндяну и мнозина от членовете на кабинета бяха поставени в ситуация да гласуват на практика срещу себе си, днес министри започнаха да оттеглят оставките си, които подадоха миналата седмица, отбелязва информационният сайт Зиаре.
До момента има информация, че 10 министри са оттеглили подадените оставки, посочва телевизия „Диджи 24“.
Това са Севил Шайдех (вицепремиер, министър на регионалното развитие), Михай Тудосе (икономика), Ана Бирчал (делегиран министър по европейските въпроси), Тома Петку (енергетика), Адриана Петку (води), Андрея Пъстърнак (министър за румънците зад граница), Александру Кук (отбрана), Павел Нъстасе (образование), Мирча Титус Дорбе (туризъм) и Мариус Дунка (министър за младежта и спорта).
Подобен жест се очаква от Лия Олгуца Василеску (труд) – първата, която само няколко часа след вота на недоверие обяви, че възнамерява да оттегли оставката си.
Всички министри, с изключение на Аугустин Жиану (комуникации и информационното общество), подадоха оставки миналата седмица в опит да принудят премиера Гриндяну също да се оттегли, след като управляващата коалиция смъкна политическата си подкрепа от него.
На 16 юни Гриндяну поиска официално от президента Клаус Йоханис освобождаване от длъжност на Севил Шайдех и Кармен Дан (вътрешни работи) и предложи за техни временни заместници Аугустин Жиану и себе си в министерството на вътрешните работи. Йоханис обаче не е дал ход на това искане на Гриндяну и освобождаването на министерските постове не е публикувано в Държавен вестник.
Вчера правителството на Гриндяну падна след вот на недоверие в парламента, внесен от двете партии в управляващата коалиция.
Президентът ще започне в понеделник консултации с парламентарно представените партии за номиниране на нов премиер.
През февруари приетото от социалдемократическото правителство на премиера Сорин Гриндяну постановление, смекчаващо антикорупционното законодателство и позволяващо на редица политици да избегнат наказателна отговорност, предизвика най-големите протести в страната през последните близо 20 години. Впоследствие указът беше отменен.