Русия практически сложи край на своето партньорство с Европа, заяви в понеделник германският президент Йоахим Гаук, цитиран от АФП. В реч в северозападния полски град Гданск на церемония за отбелязване на 75-ата годишнина от нападението на нацистка Германия срещу тази страна, сложило началото на Втората световна война, Гаук отчете наличието на нов въоръжен конфликт по границите на Европа, в Украйна.
„Ние искаме партньорство и добросъседски отношения с Русия в бъдеще, но при условие, че тя промени политиката си и има връщане към спазването на правата на народите", подчерта Гаук.
След като спомена чудото на сближаването между германците и поляците, въпреки страданията, причинени от първите на вторите, Гаук изрази разочарование от развитието на Русия. „Повярвахме и искахме да вярваме, че Русия, страната на Толстой и Достоевски, също може да бъде част от Обединена Европа. И бе голям шок, когато се изправихме пред нов въоръжен конфликт по границите на Европа. Въоръжени сблъсък за установяване на нови граници и нов ред. Това е факт: стабилността и мирът на нашия континент отново са в опасност”, отбеляза германският президент.
Гаук посочи, че след падането на Берлинската стена Европейският съюз, НАТО и Г-7 са развили специални отношения с Руската федерация и са я интегрирали по различни начини. „Русия де факто сложи край на това партньорство", заяви той със съжаление.
Полският президент Бронислав Коморовски, който говори пред германския си колега, осъди използването от Руската федерация на арсенал от военни средства срещу съседна държава. „Мирът и международният ред са изложени на опасност в името на личната амбиция, величието или зоната на влияние", предупреди той.
Коморовски подчерта, че същите тези опасности са заплашили с унищожение и са причинили страдания в Европа през XX век. „Необходими са смелост и решителност, за да се противопоставим на онези, които заплашват международния ред, мира и свободата", призова той.
В реч в Гданск по-рано полският премиер и бъдещ председател на Европейския съвет Доналд Туск заяви, че историята с избухването на Втората световна война показва защо Европа трябва да сложи край на войната в Украйна сега. Има риск за разпространение на въоръжения конфликт извън Източна УКрайна, предупреди Туск и призова европейската и евроатлантическата солидарност да придобие практически измерения.
В реч в Берлин германският министър на финансите Волфганг Шойбле с ирония посочи агресията на Русия в Източна Украйна като нова обединителна сила за Европа. Той дори „прогнозира”, че след няколко години президентът Владимир Путин може да получи наградата „Карл Велики”. Според него действията на Москва са принудили страните от ЕС да координират своите позиции.
Престижната награда „Карл Велики” се присъжда всяка година от германския град Аахен на хора, дали своя принос за Европа. Тазгодишният лауреат е председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой.
От началото на конфликта в Украйна страните от ЕС се опитват, понякога с големи затруднения, да изработят общи позиции към Русия. Тази криза, наред с другите геополитически трусове, които разтърсват планетата, ще доведат до по-тежка икономическа ситуация в бъдеще, още повече че ЕС и по-конкретно еврозоната още не е излязла, както би трябвало, от икономическата и дълговата криза, предупреди Шойбле. Той отчете, че безработицата
е прекалено голяма, а инвестициите - прекалено плахи. За излекуване на европейската икономика са необходими реформи, повече инвестиции и солидна институционална рамка и финансова политика, подчерта германският финансов министър.