Премахването с тежка техника на 20 дка млада гора в Природния парк "Витоша" е всъщност опит да се започне изпълнението на отхвърлен от правителството и съда план за по-голяма скизона около хижа "Алеко". Това се посочва в прессъобщение на екокоалицията "За да остане природа в България".
„Подобно нарушение е прецедент на европейско ниво и застрашава държавата от бърза наказателна процедура на Европейската комисия”, смятат екоактивистите.
Те предоставиха и видео, заснето с дрон, което показва мащабите на сечта:
Тяхна проверка е показала, че най-вероятно става дума за незаконно изграждане на една от пистите от подробния устройствен план за нова скизона "Алеко". Този план беше предложен на обществено обсъждане от "Витоша ски" АД през 2009 г., но беше спрян от МОСВ през 2011 г., в изпълнение на две решения на ВАС, припомнят в съобщението от екокоалицията.
Сигнал за разораването на 20 дка млада гора подадоха природозащитниците и на 9 ноември в тяхно присъствие беше извършена проверка от отговорните институции. Разораната територия в парка беше засадена от доброволци с 1500 фиданки, купени с европейски средства.
Вчера от институциите обявиха, че е установено премахване на скали и унищожаване на повърхностен почвен слой и горскодървесна растителност чрез използване на тежка строителна техника.
Прокуратурата ще бъде сезирана, но няма информация кой е собственикът на строителните машини.
Тази вечер в 18:30 часа природозащитниците организират протести в пет града под наслов "Гражданите срещу мафията в Пирин, Витоша и Рила".
Същевременно от организацията „Форум „Природа“ разпратиха съобщение до медиите, в ковето наричат случващото се "мащабна манипулация от страна на псевдоеколози".
Според тяхната версия столичното подразделение на Държавното горско стопанство е подписало договор за почистване на терена, за да се ограничи разпространението на дървесния корояд, който бил унищожил почти всички смърчови гори на Витоша и застрашил и останалите иглолистни дървета.
Договорът е бил от 30 октомври 2015 г.
"Тези унищожени според еколозите няколко десетки фиданки (наименованието им е подраст), са нищожна част на фона на унищожените 1100 хектара вековни смърчови и иглолистни гори на Витоша, следствие от дейността на бившата администрация на парка", казват от тази организация.