"ГЕРБ държи всички силни карти", коментира за "Труд" Юлий Павлов изследване на Центъра за анализи и маркетинг. През октомври 2009 г. 31% са били оптимистите за бъдещето на страната и 19% са били песимистите. Сега съотношението се е обърнало - 18% оптимисти срещу 42% песимисти. Единствените политици с положителен рейтинг са министър-председателят Бойко Борисов (57,6%) и вицепремиерът Цветан Цветанов (56,4%). Данните сочат, че най-големият капитал на управлението днес е доверието в премиера и в партия ГЕРБ. Хората не искат предсрочни избори. 47 на сто от участниците в изследването смятат, че трябва да се запази сегашното правителство. Други 22 на сто са за смяна само на отделни министри. Политическата сила, която има най-голям интерес от предсрочни избори, е ГЕРБ. Тогава партията ще спечели абсолютно мнозинство. Всъщност ГЕРБ държи всички силни карти.

Останалите партии, които гласуваха за това правителство, трябва да са наясно, че ако не подкрепят управляващите и предизвикат предсрочен вот, това ще се пише само на тяхната сметка. "ГЕРБ и институциите висят на раменете на Борисов", показва изследване на АФИС, представено в "Сега". Доверието в ГЕРБ се е сринало драстично с 18% за деветте месеца на власт, докато личният рейтинг на премиера Бойко Борисов расте. "ГЕРБ е тръгнала по нанадолнището, а всички институции висят на раменете на Бойко Борисов", коментира шефът на агенцията Юрий Асланов. Отлив на доверие има при всички политически партии, но в различна степен.

***
"Борисов: Сменям министри през 2 месеца", цитира "Стандарт" изявление на министър-председателя. Бойко Борисов се закани на своите, че ако трябва, ще сменя на два месеца министри и заместник-министри, всеки, който е попаднал под ударите на прокуратурата. Премиерът допълни, че кадровият потенциал в България е малък. "Всички, които са минали през различни нива, по един или друг начин са се оцапали и не е лесно да се намерят хора", каза още Борисов. Според него бившите управляващи трябва да отговарят за свършеното от тях, защото няма сфера, "в която като пипнеш, да не излиза далавера".

***
"ВСС отказа ДАНС да ги преслуша - така щяла да ги контролира", отбелязва "24 часа". Магистратите от Висшия съдебен съвет (ВСС) отказаха да бъдат проверени от ДАНС, за да получат допуск до секретни документи, защото вече имат такъв. Миналия четвъртък вътрешният министър Цветан Цветанов постави проверката като условие за връщане на доверието към ВСС и отпадане на съмненията за "Октопода" в магистратурата. Въпреки че в момента не правораздаваме, а кадруваме, като доскорошни съдии, прокурори, следователи и адвокати сме запазили правото си по силата на закона да четем секретни материали без проверка, пише в разпространеното вчера становище на съвета. Висшите магистрати предупреждават, че "чрез проверките за допуск изпълнителната власт може да установи контрол върху съдебната".

***
"Отварят досието на Тодор Живков и делото "Вапцаров", съобщава "Труд". Протокол от разпит на Тодор Живков със самопризнания след задържането му от полицията през 1934 г. Материали от разследването и процеса срещу Никола Вапцаров. Дела от фонд "Народен съд". Това са само част от архивите на МВР, до които занапред ще имат свободен достъп историците и всички желаещи да видят документи от предкомунистическия период на България. Вътрешният министър Цветан Цветанов, проф. Георги Бакалов, председател на Държавна агенция "Архиви", и Евтим Костадинов, шеф на комисията по разсекретяване на досиетата на бившата Държавна сигурност, подписаха вчера протокол за предаването на документите.

Икономика

"Данък скача, ако мерките не тръгнат", отбелязва "24 часа". Идеята за вдигане на ДДС с 2%, която бе отхвърлена от Тристранния съвет при приемане на пакета от 60 антикризисни мерки, не е изоставена от правителството. Това стана ясно от интервю на премиера Бойко Борисов пред Би Ти Ви. Ако другите мерки не сработят, ще бъде вдигнат ДДС, обяви той. "Във всеки случай вдигането на ДДС е мощен, но много краен инструмент за осигуряване на повече приходи за хазната", коментира председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев. Ако вдигнете с 2% ДДС, икономиката затъва с 2%, предупреждава икономистът Венцеслан Димитров. Това ще се случи, тъй като потреблението ще намалее с 2%, а то и без това сега е съкратено. Според Мария Капон, председател на Единна народна партия, приетите антикризисни мерки, освен че са импотентни, са и алиби за последващото действие - покачване на ДДС най-вероятно на 24 или 25%. Тя очаква това да стане към 1 юни.

"Противник съм на вдигането на ДДС", казва в интервю за "Труд" Менда Стоянова, депутат от ГЕРБ и председател на парламентарната бюджетна комисия. Тя посочва, че ГЕРБ говори за реформи и в предизборната, и в правителствената си програма. Но явно обществото не е доволно от темповете. Само че реформите са трудни и изискват консенсус. Търсейки съгласие, се получава забавянето, обяснява Стоянова. Тя заявява, че е против вдигането на ДДС, но ако дупката в бюджета не може да се запуши с  1,6 млрд., ако те не дойдат или се окаже, че дупката е много по-голяма, може би ще се търсят източници за повишаване на приходите. Най-лесно, най-бързо и най-справедливо ще бъде вдигането на ДДС. Но отлагането ни дава глътка шанс да не се получи, допълва Менда Стоянова.

"Правителството няма да може да се оправдава вечно с тройната коалиция", казва в интервю за "Сега" Алиосман Имамов, заместник-председател на ДПС. Той определя мерките на властта срещу кризата като "неорганизирана смесица от корпоративни и синдикални искания". Трябва да има ясно дефинирана цел, насочена към развитие на икономиката. Такава в момента няма, мерките са еклектични. Целта трябва да преследва възстановяване на българската икономика. Ако икономиката започне да се движи на по-бързи обороти, фискалните проблеми се решават от само себе си, защото приходите в бюджета ще бъдат увеличени.

"ГЕРБ да вземе нашата икономическа програма и да я използва", предлага от страниците на "Новинар" съпредседателят на "Синята коалиция" Мартин Димитров. По думите му правителството не е било подготвено за толкова трудна ситуация и затова няма решителни мерки до момента. 60-те мерки, които се огласиха публично, ще свършат минимална работа и няма да бъдат напълно ефективни. Сега е моментът да се вземат адекватните мерки, които ще направят ситуацията управляема. Трябва да се анализират всичките администрации и да се премахнат ненужните структури. Това е ахилесовата пета на правителствената политика, откъдето изтичат милиони левове. И другата пробойна е неработещата контролна система, посочва Димитров.

"В БСП ходят с втори кат дрехи - за арест", пише "Труд". Премиерът Бойко Борисов може да получи Нобелова награда по икономика заради откритието, че най-добрата антикризисна мярка са арестите, заяви вчера соцлидерът Сергей Станишев. "С тази политика ще катастрофират с 200 км/ч, но заедно с тях ще катастрофират и държавата, и хората", допълни той. И призова правителството да отчете какво е свършило по антикризисния план, одобрен през есента. Няма нов антикризисен план, има говорене за него, смята председателят на БСП.

"28 години ще разплащат дългове със строители", отбелязва "Труд". Общо 28 години ще са нужни на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), за да разплати всички финансово необезпечени договори, сключени от предходното правителство, изчисли на пресконференция вчера строителният министър Росен Плевнелиев. Според него задълженията на ведомството му по такива договори в момента са на стойност 280 млн. лева. В същото време целият бюджет на МРРБ за капитално строителство през т.г. е 10 млн. лева.

"Бойко Борисов откри мегамол", информира "Труд". "В София въпреки кризата нещата си вървят прекрасно. Надявам се да има стабилизация в държавата, за да се повиши покупателната способност на хората и те да могат не само да гледат, но и да пазаруват." Това каза премиерът Бойко Борисов, след като преряза лентата на нов търговско-развлекателен комплекс в София. Със 185 магазина и 66 000 кв. м търговска площ The mall грабна титлата "най-големият в България".

"Пловдивският панаир с 10 млн. лв. печалба", отбелязва "Труд". Международен панаир Пловдив е приключил 2008 г. с печалба от 10,1 млн. лв., което е близо 3 пъти повече от 2005 г. Пак през 2008 г. са направени 16,1 млн. лв. инвестиции, което е с 12,3 млн. лв. повече от задължението, съгласно стратегията на дружеството. Това се казва в официално становище на ръководството на панаира по повод намерението на правителството да ревизира сделката с дружеството. Преди ден министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков обяви, че държавата започва стъпки да възстанови мажоритарния си дял в компанията в размер на 97%. "Атаките срещу мен са ужасяващи", разказва в интервю за "Труд" бизнесменът Георги Гергов, срещу когото министър Трайков е завел дело за връщане на мажоритарния дял на държавата в Международния пловдивски панаир. Гергов поставя въпроса кой иска да съсипе компания, призната в целия свят? Пловдивският панаир е огледало на държавата и на икономиката на България. Когато върху него постоянно се сипят обвинения, те падат и върху държавата, смята той.