Вестник, посветен на 30-годишнината от смъртта на Джон Ленън, излезе днес от печат по инициатива на негови почитатели от Велико Търново.
В илюстрираното издание са представени жизненият и творчески път на певеца, неговите най-популярни хитове, оглавили световни музикални класации.
Клубът на почитателите на Джон Ленън и "Бийтълс" във Велико Търново е основан на 9 декември 1980 г. - ден след убийството на световноизвестния музикант в Ню Йорк. Почитта към неговата памет и музиката на "Бийтълс" оттогава до днес обединява около 20 великотърновци с различни професии - журналисти, лекари, художници, архитекти, музиканти, юристи.
"Музиката на "Бийтълс" е не само нашата младост, но и философия и начин на живот. Затова посвещаваме нашето издание на днешното младо поколение, което не знае нищо за четворката от Ливърпул", коментира журналистът Ангел Ганцаров, редактор на изданието.
Междувременно на българския пазар излиза и документалната книга "ФБР и ЦРУ срещу Джон Ленън" от Слободан Лазаревич, която разкрива защо секретните служби преследват легендарния музикант до смъртта му.
С публикуването й на български издателствата "Факел" и "Изток-Запад" отбелязват 30-годишнината от убийството на Джон Ленън, 40 години от разпадането на "Бийтълс" и 70 години от рождението на рокиконота.
Премиерата е на Панаира на книгата - днес от 18.30 ч.
Книгата е разтърсващ документ за всички, които знаят кой е Ленън, но не подозират драмата, която изживява този велик поет в рока, революционер в музицирането и поезията, вдъхновител на мира, справедливостта и гордост за Създателя, по думите на Леонидов.
ФБР държи засекретено част от досието на роклегендата. Милиони почитатели на Ленън и до днес се питат защо 30 години след смъртта му най-обичаното момче от Ливърпул продължава да заплашва националната сигурност на САЩ, отбелязват издателите.
Ленън пристига в САЩ през 1970 г. В Ню Йорк се сприятелява с водачите на антивоенното движение и се обявява срещу войната във Виетнам. Легендарният бийтълс веднага става обект на постоянно следене и подслушване от страна на ФБР. Гениалният творец има "честта" от него да се интересуват от Белия дом, от ЦРУ, от имиграционните власти. Американското правосъдие обаче не се поддава на натиска и не намира достатъчно законни основания на Джон да му бъде отнето правото да пребивава в САЩ. Накрая решават да заложат капан на роклегендата, като му подхвърлят дрога.
Хувър, несменяемият шеф на ФБР, се амбицира на всяка цена да унищожи левите и антивоенни движения в САЩ. В борбата си срещу тях Бюрото за разследване използва и незаконни методи, характерни по-скоро за тоталитарните режими. Днес този американски сталинизъм ни изглежда парадоксален, но през 60-те години на 20-и век Америка преживява истинска политическа драма, довела до сериозна криза на демокрацията в най-демократичната държава в света. Немаловажна част от тази драма е и убийството на Джон Ленън.

Снимка: БГНЕС