Светът подготвя военни действия в Либия. Това става, след като Съветът за сигурност на ООН одобри предприемането на въздушни удари срещу режима на Муамар Кадафи. Триполи обяви днес по обед едностранно примирие. Западът обаче не вярва на Кадафи и остава нащрек.

Либийските власти заявиха, че спират военните действия срещу бунтовниците

за да запазят цивилните жители и обещаха да действат в съответствие с приетата снощи резолюция на Съвета за сигурност на ООН.

"Решихме незабавно да прекратим всички военни операции в цялата страна", обяви външният министър на Либия Муса Куса. Либийската опозиция не се впечатли от изявлението на властите

определяйки го като поредния блъф на Кадафи. Западът също го прие с недоверие

"Бих препоръчал да приемаме изключително предпазливо изявленията на Кадафи. Искам да ви припомня ужасните заплахи, които отправяше той. Това не бяха само думи, а и конкретни престъпления, които извършваше спрямо собствения си народ", коментира говорителят на френското външно министерство Бернар Валеро. Скептицизмът изглежда оправдан. Броени часове преди обявяването на примирие,

в поредното си интервю, Кадафи заплаши с тежки и сериозни последствия за Европа и цялото Средиземноморие

ако чуждестранни войски атакуват Либия. "Това е лудост, безумие, арогантност. Щом светът е луд, ние също ще бъдем луди... Ще им отвърнем, ще реагираме, ще превърнем живота им в ад, защото действията им са несправедливи", обяви той.

Според анализатори промяната в позицията на либийските власти е опит да спечелят време

за да организират национална кампания против чуждестранната военна намеса. Петнайсетчленният Съвет за сигурност на ООН прие тази нощ с десет гласа резолюция, която дава зелена светлина за употреба на военна сила срещу силите на Кадафи.

Пет държави - Русия, Китай, Германия, Индия и Бразилия се въздържаха. Документът настоява за спиране на всякакви бойни действия, като в противен случай се допуска предприемане на "всички необходими действия" за защита на цивилното население. Характерното за тази резолюция е, че разрешава не само на организации, но и на отделни държави да я използват като инструмент. Което пък  улеснява прилагането й. Страните членки на НАТО се споразумяха да ускорят планирането на евентуална военна операция в Либия.

Алиансът обаче все още не е взел конкретно решение дали да участва в конфликта

Решението бе взето на заседание на 28-те посланици в НАТО, след приетата тази нощ в ООН резолюция срещу режима на Кадафи. Според генералния секретар на пакта са спазени трите условия за чуждестранна военна намеса в Либия.

"НАТО привършва с планирането и ще бъде готов да предприеме съответните действия в подкрепа на резолюцията на ООН като част от широка международна операция. Налице са спешна необходимост, твърда регионална подкрепа и ясен мандат за необходимост от международни действия", обяви генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен. Алиансът тепърва трябва да реши дали ще предприеме общи действия срещу Кадафи. Членовете му обаче имат право да действат поотделно.

Франция и Великобритания вече се подготвят самостоятелно да нанасят въздушни удари в Либия
Италия също обеща да се включи, а Германия отказа да участва. Полша обещава логистична подкрепа.

На този етап България не може да се ангажира с преки военни действия в Либия

Позицията е на външния ни министър Николай Младенов. Той подчерта, че страната ни ще участва във всички усилия, които са с мандат на Съвета за сигурност на ООН и договорените в рамките на НАТО и на Евросъюза. На първо място това означава предоставянето на хуманитарна помощ, както и подпомагане на евакуацията на хора.