Да можеш да извървиш 100 км за 24 часа, да знаеш как да боравиш с меча като самурай, да си овладял ритуала на чаената церемония - това са някои от уменията, които трябва да имат бъдещите японски лидери.

Във всеки случай това са изискванията, които Институтът по администрация и мениджмънт "Мацушита" налага на своите възпитаници, трийсетина от които са влезли в парламента от 80-те години досега, сред тях и министърът на финансите Йошихико Нода.

Разположен в малък спокоен залив южно от Токио, институтът има за цел да създава бъдещи ръководители, подражавайки на елитните японски университети, които предлагат до голяма степен прекопирано от Запада образование.

Учениците, които идват тук, се научават да следват ритъма на почти монашеската дисциплина, изучават древни японски практики, които създават вътрешна сила и психическа стабилност, необходими за висшите постове.

От 242-ма завършили института, повече от сто се занимават с политика. Един от тях е телегеничният 48-годишен министър на транспорта Сейджи Маехара,  изгряваща звезда на Японската демократическа партия, която е на власт от септември 2009 г.

Трийсет и четиригодишният Ютака Кумагаи, който се е дипломирал преди няколко години, твърди, че образованието, получено в института, му е дало сила да се кандидатира за вчерашните избори за Сенат.

"Това, което научих в "Мацушита", оказа влияние върху цялата ми политическа дейност и моделира амбициите ми", каза той с пресипнал глас след ден, изпълнен с речи и скандиране на лозунги по улиците за убеждаване на избирателите.

"Японските традиции на медитация, на военно изкуство, чаената церемония допринасят за изграждането на самодисциплина, морал и самоконтрол", отбелязва Кумагаи.

"На политиката й е необходим морал.  Днес хората вече нямат доверие в политиката, защото политиците говорят празни приказки", допълва той.

Изпитанието да изминава пеша по 100 км на ден, тръгвайки в 5 часа сутринта, го е научило на любезност, съчувствие и взаимна помощ - качества, които в очите на другите не са присъщи на мъжете и жените в политиката.

Училището е създадено през 1979 г. от Коносуке Мацушита, основател на електронния гигант "Мацушита", по-известен с марката "Панасоник". Всяка година школата приема само група ученици, подбрани от стотици кандидати, и поема всички разходи по курса на обучение.

"В Япония, за да станеш лидер, трябва да познаваш до съвършенство културата и традициите на страната", отбелязва директорът на института Кадзухиро Фуруяма, бивш съученик на Нода и Маехара.

"Кендо (традиционното изкуство за бой с меч) и дзадзен (медитация) са изключително добри за формиране на характер, който липсва в наши дни. Затова ги включихме в обучението", подчертава Фуруяма.

Много завършили Института "Мацушита" са станали министри, губернатори на префектури или кметове.

Тяхното все по-видимо присъствие може би вещае дълбока промяна в японския политически пейзаж, доминиран досега от синовете и внуците на депутати или от дипломанти от елитни висши училища като Токийския университет.

"Сигурен съм, че един от нашите ученици ще стане премиер през следващите десет години", отбеляза Фуруяма.