Бозонът на Хигс или "божествената частица", както още го наричат, по всяка вероятност е била открита от главния конкурент на Големия адронен колайдер - ускорителя "Теватрон", разположен в САЩ, в Националната ускорителна лаборатория "Енрико Ферми". Това съобщи в блога си физикът Томазо Дориго от Университета на Падуа, пише в. "Дейли телеграф".
Под заглавие "Слуховете около света на Хигс" той пише: "До мен достигнаха слухове от два различни източника, че по време на експеримент в "Теватрон" са били получени някои доказателства за съществуването на Хигс бозона". Според учения вероятността това да се окаже истина е 99,7%.
"Теватрон" е огромен ускорител на елементарни частици, най-мощният в света след Големия адронен колайдер. Той се намира в лабораторията "Енрико Ферми" в гр. Батавия, щата Илинойс, недалеч от Чикаго. Очаква се "Теватрон" да бъде заменен от Големия адронен колайдер, когато вторият заработи с пълна мощност.
Досега, по време на 27-годишната си работа "Теватрон" не успя за да открие бозона на Хигс. Макар напоследък основното внимание на медиите да е съсредоточено върху колайдера, американският ускорител е успял да намали полето на търсене, където може да се намира "божествената частица".
През 2009 г. физици от лабораторията "Енрико Ферми" заявиха, че оценяват шансовете за откриване на Хигс бозона до края на 2010 година на 50:50.
По данни на сп. "Н сайънтист" резултатите от работата в "Теватрон" могат да бъдат огласени от учените на Международната конференция по физика на високите енергии, която ще започне в Париж на 22 юли.
Хигс бозонът е хипотетична масивна скаларна елементарна частица, чието съществуване е предсказано от т.нар. стандартен модел (основен модел във физиката на елементарните частици). Той е единствената елементарна частица от стандартния модел, която още не е наблюдавана. Експерименталното й наблюдение би изяснило как по принцип частици без маса (с нулева маса в покой) успяват да създадат маса в материята.
По специално, Хигс бозонът би обяснил разликата между нулевата маса в покой на фотона и сравнително масивните W и Z бозони. Масите на елементарните частици, както и различията между електромагнетизма (породен от фотона) и слабото ядрено взаимодействие (породена от W и Z бозоните), са от критично значение за структурата на микроскопичната (а оттам и на макроскопичната) материя. Така че, ако съществува, Хигс бозонът е неделима и вездесъща част от материалния свят.