Чаръ Льостуваль е помощник-режисьор на сериала "Листопад". Тя е 32-годишна. Работи с екипа от 2 години.

Колко жени има в екипа?
Общо сме 5 жени: режисьор, помощник-режисьор, арт режисьор, отговорник за сценография и костюм, изпълнителен продуцент.

Как си обясняваш успеха на турските сериали в страни като България?
Това е социологическо явление. И бразилските сериали като се появиха за пръв път, имаха голяма зрителска аудитория, което е знак за прехода и взаимодействието между културите в света. И в този смисъл явно Турция успя да хване пулса на времето, затова сега турските сериали правят невиждан бум.

Кога започна снимането на сериали, как се разви този сектор?
Приблизително преди 5 - 6 години. Имаше един сериал, който се казваше "Асмалъ конак", той беше първият с най-висок рейтинг, след което хората в Турция придобиха навика да гледат сериали. Аз също смятам, че това е свързано със създаването на един нов вид култура и телевизионни навици. Колкото по-добър продукт предлагаш на зрителя, толкова повече тези навици се развиват. Освен това започнаха да се отделят сериозни суми за този сектор от страна на спонсорите.

Имаш ли представа колко сериали се правят в Турция?
Едва ли ще мога да ви дам правилен отговор, затова по-добре питайте продуцентите.

А по колко часа на ден работите?
Обикновено снимаме един епизод за 5 дни, парче по парче. Екипът е между 45 и 50 души.

Разкажи ни за един ваш снимачен ден.
Като дойде сценарият, излиза и програмата за снимки за седмицата, който ние разбиваме по дни. За един снимачен ден предварително са ясни колко обекта(сета) ще има, къде и какво ще се снима. Примерно отиваме в къщата на Неджля, снимаме сцените със съответните актьори на това място, после отиваме във фирмата на Ферхунде. Пристигаме някъде към 8.30 ч. на сета. Както актьорите, така и техническият екип са големи професионалисти, затова работата приключва някъде към 22.30 ч. или 23 ч., много рядко оставаме до след полунощ. Но това не отговаря на ситуацията в Турция, просто ние работим с такова темпо.

Защо според теб в България има такъв успех този сериал?
Никога не съм била в България. Не познавам вашата страна, но предполагам, че не се отличаваме много като култура. В България също има много турци, може би затова ни познават и възприемат по-добре. Нашите истории са преплетени една в друга като народи.