Много сгради в Гниляне са претърпели сериозни щети. Местната джамия е била разрушена. В града цари паника. Загиналият е възрастен мъж, ударен от отломките на срутилото се минаре на джамията. Много от жителите на Гниляне не се прибират по домовете си заради страха от нови земетресения. Пред болницата са се събрали близо хиляда души, а членове на косовската полиция и на Корпуса за защита на Косово са разпънали палатки и оказват помощ на гражданите, като им дават храна и освежителни напитки. Хеликоптери на КейФОР и на полицията на ЮНМИК прелитат над Гниляне, а членове на косовската полиция и на КейФОР са блокирали всички подстъпи към града.
Според косовските власти, епицентърът на труса е бил край Гниляне, а силата му е била 5,3 по скалата на Рихтер.

Земетресението, с магнитуд 5,3 по скалата на Рихтер, бе регистрирано днес и на територията на България, в 13.52 часа. Сеизмолозите от Геофизичния институт на БАН съобщават, че епицентърът е на 130 километра извън територията на страната. Сеизмолозите от Белград уточняват, че епицентърът е югоизточно от Косово, между Витина и Урошевац.

"Гражданска защита" информира, че у нас жертви и сериозни разрушения няма. Промени в състоянието на съоръженията на големите язовири в страната също не са отчетени. В София това е най-силното земетресение от 25 години насам.

Земетресението е усетено най-мощно в Южна и Югозападна България - в градовете Благоевград, Кюстендил, Перник, Хасково, Кърджали и Смолян. По-леко е разлюляло Видин, Враца и Монтана. Трусът изобщо не е усетен в крайдунавските части на България, съобщиха от "Гражданска защита".
В Кюстендил комин на сграда в центъра на града се разруши след труса. Уплашени, хората напуснаха домовете и работните си места.

Инж. д-р Никола Николов, председател на агенция "Гражданска защита" коментира, че тъй като земетресението е голямо са се получили два труса. Геофизиците от БАН са се затруднили да уточнят епицентъра на труса, което им е отнело около 20 минути. Обикновено, в такива случаи, до петата минута се получават конкретните данни.

Първият трус е бил в 13.52 часа. Силата на земетресението е подобна на това през 1987 година в Стражица, обясниха сеизмолозите. Те добавиха, че на територията на България няма сериозна опасност.

След първия трус последваха още няколко, по-мощният от които в 14.33 часа. Той е усетен предимно в западните части на страната.
Новите трусове показват, че започва процес на разтоварване на сеизмичната енергията и няма опасност от силен трус, обясниха сеизмолозите.

Директорът на Националната служба "Полиция", генерал-майор Васил Василев, разпореди да бъде събрана пълна информация за земетресението. На полицаите в цялата страна е разпоредено да вземат спешни мерки за предотвратяване на евентуални кражби и да успокоят гражданите.

Българското посолство в Скопие няма данни за пострадали български граждани. По сградата на посолството няма щети в следствие на земния трус.

Град Скопие е бил разтърсен от разрушително земетресение преди близо 40 години, на 26 юли 1963 година. Тогава загиват около хиляда и сто от жителите на македонската столица. Четири хиляди са ранени, а сто и петдесет хиляди души остават без покрив. Половината сгради в града са срутени. Часовникът на някогашната железопътна гара на Скопие още показва 5 часа и 17 минути сутринта, когато трусът разлюлял града. Руините на гарата са запазени като паметник за трагедията. Сега там е разположен Музеят за историята на Скопие.
С усилията на жителите на града и международна помощ столицата е изградена отново. Тогава са построени и футуристичната църква "Свети Климент", както и останалите модерни сгради като Палатата на съобщенията, централата на МТК и най-високата сграда - на МТВ.