"При три акции за една нощ МВР удари Сладури, Регистратори и Терористи", съобщава "Труд". "Най-острата операция е срещу Терористите", заяви вътрешният министър Цветан Цветанов. Калашниците и пистолетите от Казанлъшко са въоръжавали мафията. Според запознати със случая калашниците е трябвало да отидат при наркобандити или за износ. "Регистраторите са организирана престъпна група, която нарекохме така, защото регистрира автомобили срещу заплащане в КАТ. Ощетявайки държавата и неплащайки екотакси, те са създали механизъм, за да печелят добри пари", обясни Цветанов. При акция "Сладурите" в Раднево са задържани трима мъже, укрили над 200 хил. лева ДДС. В периода 2007-2009 г. те осъществили схема за доставка на резервни части за булдозери и трактори в "Мини Марица-изток". Според разследващите частите били втора употреба, а се представяли за нови на многократно по-високи цени от истинските.
***
"Някои съдийски решения са вземани, повлияни от олигарси", разкрива в интервю за "24 часа" вътрешният министър Цветан Цветанов. Той аргументира своето настояване да има проверка за допуск до класифицирана информация на членовете на ВСС така: "МВР има информация, която може да бъде само и единствено от полза за реалните реформи. За да не бъдат подвластни пределени съдии, прокурори и следователи на това, от което те са станали зависими. Било то съпричастност към организираната престъпност, било то икономически обвързаности с определени лица, които може би по някакъв начин властват върху тяхното правораздаване. Също и зависимости, които според мен е важно да се знаят и да отпадат възможностите за спекулация и за манипулиране." Цветанов се спира и на функциите, които ще има специализираният съд, който ще се занимава само със знакови престъпления, свързани с тежката престъпност. Ще се опитаме да коригираме критиките, които получаваме за дългия съдебен процес, недостатъчно добрата ефективност и неадекватно правораздане в срокове, които и обществото, и Европейският съюз очаква, пояснява вицепремиерът.
***
"Министрите са в стрес от белезници", смята Стоян Александров, бивш финансов министър (1992-1994), сега банкер и преподавател. В интервю за "Труд" той посочва, че в правителството се появява един много сериозен проблем - страх от вземане на решения, за да не ти сложат белезници. Кой е този, който ще си сложи подписа под проект при положение, че всеки
Проект носи риск. В страната се налага невероятен страх да поемеш отговорност, защото утре могат да те проснат на пода показно. Правителството знае, че най-реалният му работещ инструмент е усвояването на парите от ЕС. Но до днес няма индикация, че нещо се е променило. Напротив, има още по-голямо забиване надолу точно в този сектор, е мнението на Александров.
***
"Как чиновникът да стане най-добрият приятел на гражданите", коментира "Сега". Признава се, че представените от кабинета идеи за административна реформа на първо четене са достатъчно смели. Но за съжаление вече са минирани от изтънялата лоялност на администрацията към новите й господари. Премиерът Бойко Борисов започна от безадресните обвинения за огромни заплати в администрацията, мина през спорни съкращения, ядоса се на отпуските и стигна до лични разпити на чиновници и обявяването на втория ешалон във властта за партиен враг, довел до престъпен свръхдефицит за 2009 г. Резултатът от това отношение към администрацията прозира зад всяка недомислица, прокарвана от правителството. Чиновниците в момента не работят - било заради бойкот, било защото се страхуват да не "изгорят". Говори се само за наказания, не и за стимули. Така дори съвестните чиновници не могат да се ориентират дали ще спечелят или ще загубят от реформата.
***
"Цигарите победиха в битката със здравето", пише на първа страница "Сега". Цигареното лоби в парламента спечели първия рунд в битката за пушенето на обществени места. Вчера депутати от всички партии подкрепиха на първа четене поправките на ГЕРБ в закона за здравето, отменящи пълната забрана за пушене. Новият здравен министър Анна-Мария Борисова пък преглътна категоричната си позиция срещу вредния навик и обясни, че "социалнополитическият момент налага отстъпление за тютюнопушенето".
Икономика
"Старите отпуски - с гратис до края на 2011 г.", съобщава "Труд". До края на 2011 г. ще чистим залежали отпуски. Който бъде съкратен по-рано и не успее да си вземе всичките дни, те ще му се платят от работодателя изцяло, реши вчера правителството.
Занапред платеният отпуск ще се ползва по график през годината, за която се полага. Допускат се само до 10 дни прехвърляне в следващата, но по производствени причини. Министрите отложиха решението си за изплащане на болничните.
"Бизнесът се събуди", пише "Стандарт". Бизнесът се събуди и оптимизмът се завръща сред мениджърите. През април бизнес климатът се покачва, обявиха от НСИ. Подобрението се дължи на по-благоприятните очаквания за бъдещето сред шефовете на фирми от всички отрасли - търговия на дребно, промишленост, строителство и услуги. Тези данни са дългоочаквана новина, макар и с мъничко се отдалечаваме от дъното, коментира министърът на финансите Симеон Дянков. Част от това се дължи на стъпките за ударно разплащане на дълговете ни към бизнеса и на решението да запазим ниските данъци, допълни той.
"Приходите в хазната катастрофално падат", отбелязва "Сега". Приходите в хазната вече изостават с над 1 млрд. лева, стана ясно вчера. НАП е събрала 900 млн. лева по-малко към 17 април в сравнение със същия период на м.г., а другата приходна агенция - "Митници", не си е изпълнила плана със 185 млн. лева към края на март. Това съобщи шефът на НАП Красимир Стефанов. Най-голям в парично изражение е проблемът с ДДС - събрани са 771 млн. лева, което е с 571 млн. по-малко от м.г.
"Кабинетът решава за ДДС след седмица", пише "Труд". Следващата седмица ще се реши дали ще се вдигне ДДС, каза премиерът Бойко Борисов, докато инспектираше строежа на новата спортна зала в София. Премиерът обясни, че имало предложения ДДС да стане 23 или 24%. "Няма да допусна държавата да отиде на вариант Гърция или други страни в Евросъюза", отсече премиерът.
"СДС иска клетва, че ДДС ще е 20%", пише "24 часа". Скандал заради ДДС назря между "Синята коалиция" и финансовия министър Симеон Дянков. Пред Нова тв вицепремиерът обвини, че именно десните поискали налогът да се вдигне, при това на цели 25%. Синята партия иска точно обратното - сваляне на ДДС, реагира лидерът на СДС Мартин Димитров в парламента броени часове
по-късно. "Разговори за увеличаване на ДДС се водят вътре в правителството и сега е моментът да бъде алармирано обществото за този сценарий, защото ще ни поставят пред свършен факт", каза още Димитров. Сините настояха премиерът Бойко Борисов да обещае пред парламента, че няма да вдига данъка.
"За два процента повече", коментира "Пари". Посочва се, че до момента не само че нито една антикризисна мярка не е влязла в сила, но едва от вчера започна обсъждането на част от тях в бюджетната комисия на парламента. С това темпо ще премине средата на годината и пак няма да имаме действащи антикризисни мерки. Самият Бойко Борисов вчера призна, че голяма част от мерките реално ще влязат в сила от 2011 г. В такъв случай как така още следващата седмица премиерът ще реши дали се налага да вдига ДДС? Би трябвало да изчака поне до края на годината, когато вече има работещи антикризисни мерки. Постоянно развяваната от Борисов заплаха за увеличаване на ДДС вече започва да предизвиква ехидни усмивки.
"За еврото ни пречи не дефицитът, а липсата на реформи", коментира "Сега". Авторът смята, че около въвеждането на еврото в България има множество заблуди, но вероятно най-голямата е, че то може да замени лева по-рано от 2014-2015 г. За да ускори процеса обаче, кабинетът трябва да проумее няколко прости неща.
Най-важното е, че еврото не е цел, а средство и въвеждането му не е лек за българската икономика, защото тя трябва да е здрава, за да го приеме. В този смисъл най-голямата пречка пред влизането на България в еврозоната не е фактът, че дефицитът за 2009 г. е 3,7% вместо 3%, а това, че България е най-бедната и неконкурентноспособна страна в ЕС, в която все още не са проведени основни реформи.
"Дянков ще къса с "Агенти на короната", информира "Труд". Финансовият министър Симеон Дянков ще решава до 10 дни дали да продължи договора с британската консултантска фирма "Агенти на короната" ("Краун ейджънтс"), която от 2001 г. работи в митниците. Договорът с британците изтича на 1 юни. "В момент на криза трябва да видим дали не е по-добре парите да отидат за машини по границите", каза Дянков в телевизионно интервю. Според него британците, които дойдоха по времето на попредишния финансов министър Милен Велчев, нямали анализ за най-големите течове в митниците.
България - ЕС
"Труд" отбелязва, че президентът Георги Първанов участва вчера в работен обяд с посланиците на Европейския съюз и на страните кандидатки. Поканата бе на посланика на Кралство Испания Хорхе Фуентес в качеството му на председател на ЕС. На срещата са били обсъдени широк кръг въпроси както от българския, така и от европейския дневен ред. Особен интерес бил проявен към оценката на президента Първанов за икономическото състояние на България и предизвикателствата, които стоят пред страната във вътрешен план. Държавният глава споделил опасенията си от бъдещо влошаване на икономическата ситуация. Според него набелязаните от правителството мерки са необходими, но не са достатъчни.
