Близо 52% от българите обичат да ходят на театър и смятат, че той възпитава ценности и е удоволствие за духа, съобщиха от Министерството на културата. Данните са от национално социологическо проучване, проведено от "ГФК - България - Институт за маркетингови изследвания" през ноември 2009 г., и 14 регионални социологически проучвания в различни градове - театрални средища от юни 2010 г.

Въпросите в проучването са свързани основно с интереса и посещаемостта на театрите. Представителната извадка е от 1593 души от София и страната. Почти  половината от участниците в националното изследване отговарят, че биха предпочели театъра пред други развлечения, а малко повече от 6 на сто казват, че изобщо не обичат да ходят на театър, се посочва в съобщението.

Въпросите в 14-те регионални проучвания в градове - театрални средища, засягат доколко се познава репертоара и състава на театрите, посещаемостта, редовната публика, интереса към гостуване на известни артисти и трупи.

Постоянната аудитория на местните театри в изследваните градове е  ограничена и се движи между 7 и 14%. Близо 45 на сто от анкетираните отговарят, че изобщо не ходят на театър, допълват от министерството.

Анкетираните от провинцията нямат почти никакъв интерес към постановките на местните театри. Половината от запитаните посочват, че се интересуват от евентуални гостувания на известни артисти, както и към гастроли на столични трупи. Голям процент от зрителите на местните театри нямат спомен за постановките и не могат да цитират имена на артисти от трупата на театъра в
своя град.

Според изследването основен фактор, който би оказал позитивно влияние върху посещаемостта на театрите, е участието на известни актьори във външни постановки и представления на столични трупи.

От Министерството на културата съобщават, че резултатите от националното социологическо проучване и от 14-те регионални социологически проучвания ще бъдат предадени на работната група, която подготвя проект на закон за сценичните изкуства.