След първоначалните разкопки, историците предполагат, че са се натъкнали на имението на одриския цар Аматок. Сега ще бъде проучено как са живели не само обикновените траки, но и е техните могъщи владетели.
Ние сме наясно с гробищната архитектура, тя се проучва още от 30-те години на миналия век, но имаме много малко представа къде са обитавали тези, които са погребани в гробниците”, каза Гавраил Лазов, археолог.
До сега е известен само един тракийски град- Севастополис, който е потопен през 1952 година във водите на язовир Копринка. Новият обект вече има ясно очертани четири сгради, владетелска резиденция на две нива, улици, масивна крепостна стена и параклис.
„Може да се каже , че това е паметник, който няма аналог в Югоизточна Европа. Това е надземен тракийски храм, с обособена архитектура, това е една от най-представителните постройки в България”, каза Иван Христов –архитект.
По думите на специалистите това е един тракийски замък на 1100 м надморска височина с невероятна гледка към цяла Тракия в посока Филипополис.