Възстановиха изкопните работи по най-големия открит до сега тракийски комплекс в България - на 22 километра от Хисар. Новите разкопки са част от представителен комплекс, който започва да придобива размерите на град, намиращ се в близост до Старосел. Археологическият обект вече се сдоби с названието "Българския Мачу Пикчу".

След първоначалните разкопки, историците предполагат, че са се натъкнали на имението на одриския цар Аматок. Сега ще бъде проучено как са живели не само обикновените траки, но и е техните могъщи владетели.

Ние сме наясно с гробищната архитектура, тя се проучва още от 30-те години на миналия век, но имаме много малко представа къде са обитавали тези, които са погребани в гробниците”, каза Гавраил Лазов, археолог.

До сега е известен само един тракийски град- Севастополис, който е потопен през 1952 година във водите на язовир Копринка. Новият обект вече има ясно очертани четири сгради, владетелска резиденция на две нива, улици, масивна крепостна стена и параклис.

„Може да се каже , че това е паметник, който няма аналог в Югоизточна Европа. Това е надземен тракийски храм, с обособена архитектура, това е една от най-представителните постройки в България”, каза Иван Христов –архитект.

По думите на специалистите това е един тракийски замък на 1100 м надморска височина с невероятна гледка към цяла Тракия в посока Филипополис.