В челната петица на класацията на bTV "Лице на годината" попадна и един политик ", в която гласувахте в продължение на близо месец на btv.bg. С еврокомисаря ни Кристалина Георгиева разговаря Миролюба Бенатова.

Кристалина Георгиева е една от най-успелите българки в света. Завършила е политикономия и социология, след това е преподавала политикономия. Периодът на перестройката й дава възможност да специализира на Запад, за да стигне до етапа вицепрезидент на Световната банка.

"Като се посмеем, можем всичко да преживеем”, започна интервюто тя.

Миролюба Бенатова: Преподавали сте политикономия. Как съчетавахте тази наука с това, че сте безпартийна?
Кристалина Георгиева: Започнах като преподавател на политикономия на социализма, което не ми беше много на сърце. И това съвпадна с плановото увеличаване на цените с 40%. Пита ме един студент какво означава това и аз му казвам – „Книжно парично обръщение, води до инфлация и от там - покачване на цените”. На другия ден ме вика декана: „Вярно ли е, че вчера си казала за инфлация?”. Казвам – „Да, защото има”. „Не, не можеш да говориш за инфлация при соиацлизма”. Той беше свестен човек. Казвам – „Добре. А може ли да говоря за инфлация при капитализма?”. Той казва – „При капитализма няма проблем”. И по моя молба ме преместиха да преподавам политикономия на капитализма. Това ми беше наказанието.

За широката публика у нас Кристалина Георгиева става известна, когато се заговаря, че Бойко Борисов я иска за икономически вицепремиер. После тя е успешната кандидатура на България за еврокомисар.

Миролюба Бенатова: Вас кой Ви запозна с Бойко Борисов?
Кристалина Георгиева: Запознахме се по негова покана. Той се свърза с мен във Вашингтон и каза: „Искам да имаме възможност да работим заедно”. Даже беше много директен и каза: „Ако спечелим изборите, ще имаме нужда от компетентни хора. Разбирам, че имате добра репутация. Ще се радвам да работим заедно".

Миролюба Бенатова: Вие се познавате с Иван Костов от преподавателските Ви години. Личните ви впечатления?
Кристалина Георгиева: Ние бяхме добри приятели като студенти. Бяхме в една компания известно време.Той е изключително умен човек. Може да формулира и най-сложния проблем така, че от него да се извади път за решение. Не е лесен човек - има много висок стандарт за това с кого общува. Но можеше повече да обедини нацията.

Миролюба Бенатова: Те тръгнаха добре в партньорството си с Борисов, но сега не изглеждат близки.
Кристалина Георгиева: Смятам, че двама силни мъже, които имат по някои теми разлика във визията си, могат да намерят общия път, ако мъжки си държат на думата достатъчно дълго време, за да се получи. Бойко Борисов се държи мъжки. В интерес на истината и Иван Костов, като беше премиер, се държеше мъжки. Но между мъжко поведение и лидерство, което обединява страната, има едно стъпало, което трябва да се изкачи. И му пожелавам на г-н Борисов да го изкачи.

Много преди Световната банка и Еврокомисията, са центърът на София и 7-о училище.

"Имахме много силно чувство за това, че можем да постигнем много неща, не обезателно кариера, но да направим живота по-отворен, да бъде по-хубав", спомни си тя.

Миролюба Бенатова: Липсва ли ви идеализмът от онова време?
Кристалина Георгиева: Спомням си, че в 10-11 клас написах една песен, че имаме за перспектива синьо небе. След 10 години, когато вече работех, написах друга песен - „Ах, снегът в косите тъй бързо навалява".

Миролюба Бенатова: Писали сте стихове, Ваше ли е - „Научи се да даваш, макар не на мене,
обич да даваш, да даваш сърце"? Кога сте го писали?
Кристалина Георгиева: Мое е, да. В 9 клас в 7-а гимназия.

Миролюба Бенатова: За кого беше, помните ли?
Кристалина Георгиева: Помня, но от уважение към съпруга ми, няма да говоря за това.

Миролюба Бенатова: Да поговорим за любовта Ви, какъв е човекът до вас?
Кристалина Георгиева: Много скромен, почтен и порядъчен човек. Изключително много ми помогна, когато работех във Вашингтон да отгледаме нашата дъщеря.

Миролюба Бенатова: Как запазвате близостта си с близките си хора предвид факта, че прекарвате малко време с тях?
Кристалина Георгиева: Аз правя няколко неща – първо, винаги изпращам картичка от мястото, където съм. Винаги се обаждам, винаги държа връзка. Редовно си идвам в България. Дори и в най-натоварените маршрути, на 6 седмици най-много аз съм тук.

Миролюба Бенатова: Вашият баща е бил началник на „Пътни строежи” без да има образование за това. Издигнал се е в занаятаИ доколкото разбирам, Вие препоръчвате инвестиции в инфраструктура по време на криза. Има ли връзка?
Кристалина Георгиева: Не съм се замисляла, но моите спомени са наистина, че баща ми построи пътищата към Витоша, пътищата в Родопите и знам, че тогава той ми казваше – „Пътят не е дестинация от А до Б. Това е възможност на хората да се развиват”.

Миролюба Бенатова: Да разбираме, че Вашия съвет за инвестиция в пътища е послушал Бойко Борисов?
Кристалина Георгиева: За няколко неща сме си говорили с него. Едното от тях е инфраструрата. Не може една страна да се развива на половината на територията. Но има и други неща за реформа - образование, здравеопазване, администрация. Тези неща са вързани и са две страни на една и съща монета.

Призна, че най-много чете история, но се разтоварва с хумористични книги. Най-любимата й е "Добрият войник Швейк”.

Миролюба Бенатова: Вашето име изкочи за президент. След това се чу, че президент няма да бъдете, но ще бъдете премиер. Как си обяснявате рейтингите?
Кристалина Георгиева: Г-н Борисов е отличен премиер на България за тези условия. За някакво бъдеще, когато си завърша комисарския мандат, а той премиерския - не знам. Хипотетично - може би. Реално – не мисла за това. Сега искам да си върша работата толкова добре, че да има по-малко бедствия и българите да се гордеят със своя еврокомисар.