До края на юли всички жени ще бъдат преместени в други болнични заведения, съобщи социалният министър Лидия Шулева.

Двадесет и три жени с умствени увреждания ще бъдат преместени в дома в местността Качулка, в Сливенския Балкан. Останалите около седемдесет - в други домове в страната.

Домът стана известен преди месеци, след фактите за живота на жените в него, изнесени от неправителствени организации.

Анета Кръстева живее в дома от 17 години. Според нея, през последната година условията са се подобрили. Работещите там се притесняват, че болните няма да приемат преместването. Причината, смятат те, е, че болните ги приемат като техни близки.

Повечето от жените, които работят в дома, са от селото. Те се притесняват, че ще останат без работа след закриването на заведението.
Според директора, домът може да се оправи, ако има желаещи за помощни работници и ако се подобри сградата.

Социалното министерство е намерило други решение.
"До края на месеца ще бъдат преместени и настанени тези жени, които живеят в един дом от 1929 година, и пак казвам за 40 години не е намерено решение на въпроса", заяви министър Шулева.

На 11 октомври 2001 година "Амнести интернешенъл" публикува доклад, който предупреждава, че умствено увредени жени са осъдени на бавна смърт в дома в Санадиново. Проверката на "Амнести" е предизвиката от Българския Хелзински комитет. В дома има 93 жени, като 26 от тях са с шизофрения.

Проблемът е, че част от тях са с умствена изостаналост, а другата - с психически заболявания и не трябва да съжителстват заедно.

Буйстващите жени от дома са били затворени в клетка. Когато Би Ти Ви посети дома, клетката бе премахната.

Историята на този дом и на други обищнски домове в Никопол очаквайте в неделя.