Тези осемстотин водоема се наблюдават по-сериозно, защото тяхното техническо състояние и местоположение застрашават населението. Указанията от Гражданска защита до собствениците и стопаните на язовирите са изпратени по-рано тази година, за да се вземат необходимите мерки за тяхното поддържане и обезопасяване.

Големите язовири у нас се стопанисват на много високо техническо ниво, смятат от Гражданска защита.

Около по малките водоеми обаче има проблеми. Техническото им състояние не е добро и коритата на реките, след язовирите, не са почистени и пречат на нормалното пропускане на водата.

Наводнението като природна стихия е предсказуемо явление. Затова от Гражданска защита работят в тясно сътрудничество с метеоролозите. С тяхна помощ може да се предскаже три дни по-рано, че ще има наводнение, ако се очаква рязко покачване на температурите. Така има време да се вземат мерки, които ако не могат да предотвратят наводнението, то поне ще намалят щетите от него.

Сред обществеността се формират опасения, във връзка с обилните снеговалежи. Но,  по данни на НИХМ затопляне не се очаква и такава опасност няма да има. Месец февруари се очаква да бъде сравнително нормален за сезона.

Всички язовири се проверяват един път годишно, а потенциално опасните -  два пъти.
Инспекциите на Гражданска защита предшестват пролетното снеготопене и осигуряват безопасността на водоемите.