Външните министри на Европейския съюз също призоваха палестинския лидер да направи повече за разбиване на терористичните мрежи. Брюксел обаче декларира, че Израел има нужда от палестинския лидер.

Коментарите за Арафат стават все по-противоречиви след обвиненията към него, че палестинските власти са замесени в скандала със заловения кораб с оръжие в началото на месеца.
Вашингтон обвинява Арафат, че не може да се справи с тероризма.
Израелски вестник дори писа, че американският посредник Антъни Зини в частен разговор нарекъл Арафат "мафиотски кръстник".

Лидер на "Хамас" коментира, че Израел много пъти се е опитвал да спре движението, но не успял, така че и Арафат няма да успее.

Арабските страни ще предупредят Съединените щати, че техните интереси в арабския свят ще бъдат изложени на риск, ако Вашингтон не накара Израел да спре атаките срещу палестинците. Предупреждението идва най-вече от Саудитска Арабия, която не приема подкрепата на Вашингтон за политиката на терор на Израел, пише саудитският вестник "Ал Уатан".
Посланието ще бъде предадено на Джордж Буш от йорданския крал Абдула, който в петък ще бъде във Вашингтон.

Китай се присъедини към позицията на арабските страни. Президентът Цзян Цзъмин, в писмо до Арафат, осъди действията на Израел срещу палестинците и техния лидер, затворен в Рамала от 3 декември.

Швеция също защити Арафат, а външният министър Анна Линд нарече действията на Съединените щати в Близкия изток "глупави и опасни".