"Таборът отива към небето" - името на култовия руски филм стана мото на изложба, която показва бита на няколко поколения роми. "Циганският катун" се спря в Търговище с повече от сто оригинални експоната.

Когато Господ събрал народите да им раздава късметите и уменията, само циганите ги нямало, защото по това време вдигали тежка сватба. Затова за последно на тях Господ отредил веселието. Това е една от многото истории за ромите, разселили се по целия свят. Друга легенда разказва защо и до днес те нямат своя писменост.

"Първата азбука я написали на зелев лист, обаче минало магарето и изяло зелевия лист и останали без азбука”, разказа Тинка Бозова - уредник в Регионален исторически музей - Варна.
Вместо дом катунарските родове имат писана каруца, която събира цялата покъщнина, а брачното ложе на младото семейство е в палатка.

"Когато се оженят, пак на поляната младите ги вкарват в тази сватбарска палатка за първа брачна нощ. След като те изнесат ризата, се чака отвънка със сладка ракия”, допълни тя. От векове се занимават с врачуване.

"Сега вече те са загубили тази тяхна способност. Повечето лъжат, но това си го носят още от Индия. Те са гадаели на боб, на карти, на ръка на звезди и са познавали”, каза още Бозова.

Извън шегата, историците казват, че ромите не помнят миналото си по-далеч от собственото си семейство. Според тях това е и една от причините да останат неразбрани.