Съществуват около 20 различни теории за произхода на българите. Най-"прясната" от тях от няколко дни набира скорост. Според нея древните българи са били роднини на персите.  Това смятат участници в научната експедиция "Ариана”, част от проекта "Българи – прародина”.

Според проф. Георги Бакалов - историк и консултант на експедицията до Иран, "би следвало да се пренапишат учебниците по история, защото през последните 12 години се натрупаха доста интересни факти, които трябва да променят нашите учебници поне в онази част, която разказва за произхода на българите. Старата и позната на всички, които са минали през нашите училища, теза, че идваме от западен Сибир, не се доказва напоследък. Не са намерен никакви артефакти и писмени доказателства, които да ни отвеждат към тази теза.”

Специалистите обясняват, че областта, която днес обхваща земите на Афганистан, Таджикистан, Киргизстан и Пакистан, в миналото се е наричала Туран и в нея са открити много доказателства, че всъщност българите са тръгнали оттам.

"Най-напред ние тръгнахме от проучване на източници и литература. Това беше близо 10 години кабинетна, проучвателска работа, след което започнаха и тези експедиции, които тестваха теориите”, обясни Бакалов.

Средновековен източник казва, че българите са излезли от долините на Имеон и потеглили на запад. Имеон е историческото понятие за масива Памир и Хиндукуш. Още с първата експедиция през 2008 г., която е била в Афганистан и Таджикистан, са открити много сходства и прилики с българите – в археологически, етнографски и дори езиков план.

"Например необяснената в нашия етимологичен речник дума "кокоря се” – гледам втренчено, която е обяснена, че евентуално идва от френското coq (кок) – петел, който на нас ни се струва, че ни гледа втренчено. Кок на таджишки език (това е източно иранска форма на Фарси – персийският език) означава зеница на око”, разказа Петър Колев от фондацията "Тангра Таннакра”, който е член на експедицията.

Според Колев сходствата първоначално могат да бъдат категоризирани като съвпадения, но когато съвпаденията станат твърде много и прехвърлят някаква критична маса, тогава те вероятно са и някаква закономерност.

"Уверявам ви, че тезата за нашия тюрко-алтайски произход е само хипотетична. Не почива на никакви обективни данни, освен, че византийските автори са наричали хуни всички, които идват от североизток. Какви народи има в тях, в както е тяхното участие- това тях не ги занимава. Така се стига до заключение, че ние сме част от тези етноси, без никой да си дава сметка, че това могъщо увлечение на народите на запад е увлякло и нас, но ние не сме част от тази общност”, категоричен е проф. Бакалов.

Според него в момента учениците изучават една силно изрязана история, която започва през 681 г. "А дотогава? Откъде идват тези хора? Нещо се говори за Велика България на Хан Кубрат, но това е всичко, това са още някакви 30 години назад”, казва историкът.