Напоследък Любен Дилов - син има с какво да се похвали. Отскоро единият от членовете на журито в "България търси талант” е главен редактор на списание L’Europeo. Освен това той продължава да се гмурка и да привлича към това си хоби още привърженици. И между тези две неща намери време и да изиграе епизодична роля в новия филм на Камен Калев – "Островът”, в който участва и красавицата Летисия Каста.
"Това е един изключителен екип, който работи... наистина не мога да кажа на колко езика, извън смешката, че говори и на моя език т.е. трябва да се субтитира това, което казвам. Те са страхотни професионалисти. А пък тази Летисия, която не е професионална актриса, действително е отдадена на това, което прави. Тя има персонален треньор – дама, която я държи постоянно в образа, който тя играе”, разказа Дилов – син.
Летисия Каста казала, че Любен Дилов е по-добър от Жан Рено? "Каза го. Шега беше това, разбира се, защото имахме една много драматична сцена... много дубли се направиха и може би оттам някаква емоционалност се появи. Всичко това е в рамките на добрия ПР”, обясни новоизлюпеният актьор.
Работата в киното няма да измести работата в списание L’Europeo. "L’Europeo се превърна в нещо много сериозно, благодарение на създателите му и Калина Андролова – досегашната му главна редакторка. И тиражът му, и разпространението, и символността, ако щеш, го правят издание без аналог в България. Сякаш опонент на всички твърдения за опростачване, вулгаризация на публичното пространство. Това е списание, написано на много висок български език. Даже аз леко съм смутен, защото то е на път да се превърне в нещо като Паулу Коелю – разбират, не разбират, носят го в чантите, показват го. Но това не е лошо, защото дори и тези, които мърдат устни докато четат е по-добре да ги мърдат докато четат L’Europeo, отколкото клюки за поп фолк звезди”, смята новият главен редактор на списанието.
А за подводната страст?
"Дайвингът е един прекрасен спорт, може би най-близкият до медитацията. Сложен и опасен, за което и предизвикателен. Той наистина набира популярност, страшно много хора се занимават. Това, с което аз се занимавам лятото, са едни изследвания на една фондация, която е създадена от три много фамозни личности – Михаил Заимов, Владо Явашев – асистентът на Кристо, и един изключително професионален водолаз Росен Желязков”, разказа Любен Дилов –син. Според него Черно море е изключително привлекателно за гмуркане, въпреки по-малката видимост. "Черно море е може би най-големият музей на подводната археология и затова, ако някой мисли перспективно в България, то на Института по подводна археология трябва много да се помага. Черно море е ниско солено и с относително ниско кислородно съдържание, заради сероводорода, и това страхотно съхранява антиките”, обясни Дилов – син.
Екипът, с който журналистът се гмурка, е открил средновековен кораб на 90 метра дълбочина, чиято точна възраст все още не е известна. "Важното за него е, че късното средновековно корабоплаване е било доста ограничено в Черно море, защото Османската империя е държала Босфора. Има много артефакти от по-ново време и много от античността, но такъв кораб - средновековен и толкова голям, няма”, обясни Любен Дилов и допълни, че до края на лятото гмуркачите се надяват на още три големи новини.
"Едната от тях е свързана с търсенето на една легендарна подводница C34, която е потънала 1942 г., когато руснаците дават най-тежки жертви на нашето Черноморие. Пет подводници им потапяме. Четири са намерени идентифицирани”, каза Любен Дилов. Другата новина: "Имаме информация за корабокрушение от 6-7 век пр.хр. Това е началото на колонизацията. Изключителна рядкост.”
И третата: Евентуално още един кораб, който е в съседство до първия.