Министърът на културата Вежди Рашидов представи нов проект за реконструкция на гробищния парк, където почиват някои от най-големите имена на изкуството в България. Междувременно архитектът на София Петър Диков заяви, че идеята за реконструкцията на парка може да бъде реализирана още тази година. Светослав Иванов и операторът Даниел Драганов дават повече информация по темата .

Когато Николай Хайтов напусна този свят през 2002 година, неговият последен дом беше един от малкото на поляната, закътана в краен ъгъл на Централните софийски гробища. Днес, години по-късно неговите синове - архитект и художник, са готови с проект за алея на всички творци, които ще бъдат запомнени.

"След това, до него застана Катя Паскалева, след това Мария Нейкова, които бяха свързани по някаква степен с филма „Козият рог". Така или иначе това даде началото и започна полагането на последния дом на хора творци", смята арх. Здравец Хайтов.

Тук днес почиват някои от най-известните хора на изкуството и науката. Министърът на културата Вежди Рашидов поясни, че ще бъде изградена ротонда с четири скулптурни фигури, които символизират изкуството. Ще се положат урни и ще се направят пътеки, по които може да мине всеки, който иска да си спомни за някои от най-именитите българи.

"Винаги гробищата са място за катализиране. Като един катализатор - пречистваш се през него и отново влизаш като вълк единак в живота. Така че днес полагаме началото на един малък, но показен гробищен парк. Бих бил щастлив всички останали парцели, които са на тези гробища да приличат на него", каза Вежди Рашидов.

Министерството на културата не се ангажира със срокове за изпълнението на вече готовия проект. По план, теренът, който ще бъде с площ около 2 декара, ще бъде заграден от живи дървесни плетове и ще бъде осветен. Както наистина подхожда на място, което символизира паметта на поколенията.