В разсадника в родопското село Борино се отглеждат над 50 000 елхички. Важно е да знаете, че за да стане растението с височина около метър са му нужни 7-8 години и много грижи.
Всяка Коледа и Нова година в България се продават около 350 000 елхички. Повече от половината са отгледани в горски стопанства или в частни разсадници. Евтини дръвчета се внасят и от скандинавските страни, но те са по-крехки от нашенските и игличките им падат по-бързо.
Щом елхичката достигне метър, метър и половина, в горското стопанство идват търговците или прекупвачите. Те плащат между лев и петдесет до три лева за дръвче. На пазара са почти десет пъти по-скъпи заради разходите на прекупвачите - транспорт, съхранение и поставяне в саксии с пръст.
"Нормалната цена на растение метър, метър и двайсет, което за жива елха е доста голямо, варира между 15 и 25 лева. Зависи и от големината на контейнера, в който ще бъде посадено. Разумната цена е между 10 и 20 лева", смята Здравко Чейреков.
За да сте сигурни, че бракониерите няма да забогатеят за ваша сметка, проверете дали върху отсечения ствол на дръвчето има маркировка от горско стопанство. Ако купувате жива елха, поискайте да видите позволителното за продажба, в което трябва да са посочени количеството и произходът на стоката. От следващата седмица започват проверките за продажба на бракониерски елхи в цялата страна. Глобите за частни лица са от 10 до 2 000 лева, а за фирмите - от 50 до 3 000 лева.