Спешно постъпилите за сърдечна операция често са хора, които в миналото са имали шум на сърцето, но не са си обръщали внимание. Сърдечните операции са с по-добър резултат и възстановяването е по-бързо, когато общото състояние на организма е запазено.
"Човек, който знае, че има порок на сърцето не трябва да отлага във времето сърдечна операция. Нормално е според мен пациент, на който е открит шум на сърцето в ранна възраст, всяко година да ходи да се види електрокардиографски. Идват пациенти, които вече са занемарени и с много увредено общо състояние, и ги питам защо чак сега. "Ами, докторе, едно време ми казаха, че имам шум на сърцето, ама аз тогава се чувствах добре и не съм ходил на лекар", отбелязва Д-р Димитър Николов, кардиохирург.
Навремето, ако една сърдечна операция е траела 7-8 ч. и вземала един екип 10 души, сега една сърдечна операция, е от порядъка на 3-4 ч.
От три години Иван Станчов знае, че е с болно сърце, но не взема мерки: "Правиха ми коронарография, но аз спрях да се лекувам, занемарих се. От 5-6 месец почувствах много умора. Не може да се ходи и 100 м".
В клапната хирургия методите са два
Единият е клапното протезиране. Тогава се маха увредената клапа, която не изпълнява функциите си. Другият вариант, ако има възможност, а това е най-доброто, да се направи пластика на сърдечната клапа.
На оперираните пациенти кардиохирургът убедено казва: "Да живеят така, както са живели преди операцията".
Личната грижа за сърцето се изразява в редовни профилактични прегледи при кардиолог и провеждане на лечение. За да се избегнат рисковете от усложнения и засягане на целия организъм, препоръчителна е консултация и с кардиохирург.
Когато кардиохирург препоръча операция, независимо дали се отнася за исхемична болест на сърцето, клапни увреждания или вродени пороци, сърдечната операция не бива да се отлага!