"Много е спокоен, много е добричък, въобще не плаче. Ние сме спокойни с това, което правим и смятаме, че всичко е наред. Общо взето вода не даваме, защото кърмата си е храна, която съдържа всичко необходимо, а пък водата заместваме с чайчета", обясни Петър.
"Съгласна съм, че майчината кърма съдържа всички съставки, които са нужни за детето. Но кърмата е храна. Така, че не трябва да забравяме, че и малкото детенце има нужда от вода. Съветът, който отправям към младите майки - нека водичката да се дава междинно. Аз казвам водичка, тъй като при децата, новородените, са с не усъвършенстван чревен тракт, лениви са червата, произвеждат много газове.
Аз подканвам да минат на чайовете, които подобряват храносмилането. По този начин оводняваме организма на детето. Подобряваме храносмилането и изгонваме газовете. И това е една от нашите тайни да нямаме колики. Защото коликите са задържани газове", каза Диди Димова от училището за бъдещи и настоящи родители.
"В зависимост от времето, приемът на течности е различен. Сега когато е по-топличко правим едно шишенце с 200 мл вода, като например, с една лъжичка чай. По някой път си го изпиваме на ден, но по някой път си правим и допълнително", разказа Елена Добрева.
"До четири пет чаши е желателно да изпива едно дете от една до тригодишна възраст. Детето много често се поти. Нищо лошо няма майката с шишенцето с вода често да го подсеща. Когато се заиграят по-големите деца те забравят, че трябва да пият вода".
За бъдещите майки Диди Димова обяснява:
"Организмът на бременните има свойство да привлича и да задържа, и по-малко отделя. Ако не се поемат много течности, тогава бременната е застрашена от повече пикочни инфекции".
"Приемът на вода в момента е по-голям отколкото преди съм поглъщала течности – до два литра на ден и така се чувствам по-добре и по-свежа", признава Сузана Кукушева.
Затова, особено за деца и бременни, ще бъде добре в летния сезон да се увеличи приемът на вода, на бавни глътки и до 19 часа, за да се избегнат нощните ставания.