Чия е сградата на "Шипка” 6 в София? Този въпрос е причина за дългогодишен спор между Софийския университет "Св. Климент Охридски” (СУ) и Съюза на българските художници (СБХ). Художниците твърдят, че сградата е символ на художниците, а от СУ настояват, че теренът, на който е построена сградата, е част от дарението на братята Евлоги и Христо Георгиеви.

Очаква се решение на Върховния касационен съд, което най-накрая да сложи край на 40-годишния спор.

В писмо Светлин Русев нарича "узаконен пладнежки грабеж” поредицата от решения на Министерски съвет, както и действията на един областен управител от 2000 г., който е обявил сградата за публична държавна собственост.

"Струва ми се, че е крайно време хората от поколението на Светлин Русев и хората, които заемаха определени позиции през 70-те и 80-те години, да престанат да дават непрекъснато някакви съвети. В много по-различно време живеем”, каза ректорът на СУ проф. Иван Илчев. "Знаем по времето, когато председател на Съюза на българските художници беше Светлин Русев, как се действаше и как се получаваха правителствени решения. Не искам да го коментирам.”

"Тук целият спор е много обиден. Това е обиден спор за българската интелигенция. Едно неразумно решение на държавата постави в конфликт две много съществени групи от българската интелигенция, без които е невъзможно развитието на човешкия дух. Този спор е в ръцете на съда, този спор е в ръцете на държавата. Ние нееднократно сме предлагали на държавата и при предишното правителство на г-н Станишев, и при сегашното правителство на г-н Бойко Борисов, СУ да бъде обезвъзмезден за тази сграда с друга подходяща за неговите нужди”, каза проф. Илчев.

Ректорът на СУ обясни, че този терен е собственост на университета с документ още от 50-те години на миналия век. "Това е положението. След това е отнет с министерско постановление, след това е поправено и е казано, че се отнема временно, докато бъде построена постоянна сграда на Съюза на българските художници.”

"По времето, когато тази сграда е била строена, СУ е имал 15 000 студенти. Сега има 25 000 студенти, почти на същата площ, както преди 40 години. И г-н Станишев, и г-н Борисов, двамата министър-председатели бяха дали нареждане на съответните областни управители да проверят възможностите за овъзмездяване на СУ. За съжаление това не се случва, защото повечето държавни публични собствености в София са раздадени под наем на фирми, фирмички и т.н. Сградите, които са подходящи, на теория се водят на държавата, но на практика са раздадени на десетки фирми”, твърди проф. Илчев.

"Това би трябвало да бъде спор между интелектуалци. Не би трябвало да има обиди. Не бива да се говори, че СУ едва ли не има грабителски амбиции да вземе парите на СБХ. Няма такова нещо”, категоричен е ректорът на СУ. "Това, което се случва в момента, наистина е обидно, защото вече 10 години държавата не може да намери смелост и да предложи кардинално решение, което да успокои духовете.”