Ако попитате социолозите, те ще ви кажат, че 25% от населението изобщо не чете. Но да не бъдем толкова песимистично настроени. Тенденциите показват, че хората, които никога не са си купували книги през миналата година, са намалели с цели 8 процента. Напук на кризата хората, които четат, изразяват готовност да отделят повече пари за книги. Над 50% от тези хора са под 30 години.
“Най-различни канали има, по които информацията достига до младите и те се възползват от тази информация. Докато възрастните са по-традиционно настроени и за тях четенето е четене на книги и по-специално четене на художествена литература", твърди Виктория Бисерова.
Ако се вгледате в най-продаваните заглавия у нас, ще видите, че те представляват една цветна компилация от мистерии, книги за криминалния свят и съвети - стоте места, който трябва да посетим преди да умрем, стоте филма, които трябва да гледаме преди да умрем и изобщо още хиляди неща, които трябва да направим преди да умрем. И разбира се - езотерика.
"Много езотерика! Хората се ориентираха към вътрешното, към себе си, към една психология, от която много се нуждаят в момента. Те са отговор на естественото човешко любопитство, те продължават да се купуват, това са книгите четем преди заспиване", смята Людмила Еленкова.
До преди няколко години най-големият избор на книги беше на площад “Славейков". Колко заглавия обаче побира една сергия? Затова издателите усетиха нужда от отварянето на големи книжарници, където всеки може да намери нещо за себе си.
Може би се питате колко нови заглавия се появяват у нас всяка година? Отговорът е между петдесет и шейсет хиляди. По този показател можем да се сравняваме със страни като Австрия.
„Това означава, че има търсене на тези заглавия. Тъй като нашият пазар е по-малък, те са с по-малки тиражи", каза Бисерова.
Напук на всички, които обричат книгите, те се завръщат, и според прогнозите, ги чака ренесанс. Въпреки бума на електронните им аналози. И въпреки кризата, за която вече се уморихме да слушаме.
Какво обаче определя търсенето? Какво е бестселър? Трудно е да се дефинира това понятие у нас. Чуй какво каза по въпроса Стефан Цанев в прикачения видеофайл.