Най-обичаните български певци и музиканти може да останат без пенсии. Това е новината, която вълнува хората на културата вече няколко дни. А всъщност се оказва, че проблемът не е от вчера или от днес, а от близо 10 години. "Всичко тръгна още преди 10 години, но тогава не се чу. Ние решихме да си търсим трудовия стаж и се оказа, че в концертна дирекция ни намериха 5 години трудов стаж. Преди 10 години ние имахме 30 години трудов стаж”, обясни Кирил Маричков. "Аз тогава се учудих: какво е това нещо, къде са отишли. После се пусна това, че имало пожар, че изгоряло. Вчера например се разбра, че не е сигурно дали са изгорели архивите. Важното е, че ги няма. Просто са изчезнали.”

Вчера, 31 август, представители на ощетените музиканти се срещнаха с министъра на културата Вежди Рашидов, за да се опитат да намерят решение на проблема. Оказва се, че една от идеите е била концертите и турнетата, за които няма документи, че са се състояли, да бъдат доказвани със свидетели.

"Съжалявам, че трябва да го кажа, но не знам за кое трябва да ми е по-тъжно – за това, че нямам пенсия или за това, че съм в пенсионна възраст. Данчо е младо момче, но аз вече съм на 65 години. От 2 години би трябвало да взимам пенсия, но аз не взимам това, което ми се полага. От 1990 г. досега съм си плащал осигуровки. Трябва да работя, да съм жив и здрав, да пиша песни още десетина години и тогава евентуално да взема някаква пенсия”, каза Кирил Маричков. "Аз съм оптимистично настроен след вчерашната среща с министър Рашидов и с госпожата от НОИ. Все пак това нещо трябва да се изпипа, да се направи както трябва.”

Някои от обвиненията срещу изпълнителите през последните дни бяха за това, че през годините, за които претендират за трудов стаж, те не са си плащали задължителните осигуровки. Кирил Маричков обаче обясни, че преди 1989 година изпълнителите не са се самоосигурявали, а са ги осигурявали. "Всеки, който е живял в социализма знае, че те ни осигуряваха, задължително. След 89-а е въпрос на личен избор – кой се осигурявал, кой  - не. Аз съм се осигурявал през цялото време, но все пак ми трябват тези години отпреди това”, каза Маричков.

"Аз не знам колко пари са изкарали "Сигнал", но са изкарали много пари на държавата. Тези филхармонии и оркестри, които сега искат да ги затварят, тогава не ги затваряха, защото с нашите пари ги поддържаха. Ние сме изкарвали милиони. Аз изчислих, защото слава богу от 1973 година си пазя всички тефтери, от 2600 концерта сме изкарали около 15 милиона лева. И "Сигнал" са изкарали толкова, а Лили Иванова е изкарала повече. Тя може би най-много от всички е изкарала.

Да получаваш някаква жалка пенсия, както Емил Димитров е получавал социална от 60 и няколко лева, защото и неговите документи са били загубени. Да му платят такава социална пенсия, не можем да допуснем. На мен също ми се полагат някакви такива, но аз не съм ги взел”, каза вокалистът на "Щурците”.

Министър Рашидов поставил въпроса, че трябва да бъдат отличени някои хора с ордени, които да носят средства на музикантите. "Това е почти по цял свят. Във Франция има орден, който носи пари. В Англия има титла сър, която също носи средства. В Италия също”, обясни Кирил Маричков.

Това, което предстои, е масово "претърсване” на хиляди документи. "Сега ще се ровят по папките и трябва да изровят нещо и ние трябва да сме съгласни с това, което ни предложат”, каза Данчо Караджов.