Тибетската медицина е една от най-древните в света. Изключително интересни са методите за диагностика и лечение, които използват тибетските лекари. Д-р Вергиния Николова ни среща с представител на тибетската медицина - д-р Гюрмей Тензин, който работи в една от трите държавни болници в Делхи.

Основен диагностичен метод при прегледа на пациентите е оценката на пулса, т. нар. "пулсова диагностика".

Ваня Дончева разказа, че има оплакванията, които изследванията не отчитат като заболяване. В търсене на помощ, научила от приятели за тибетската медицина: "Мислех си, че са алергии, разни сърбежи по кожата, отоци, които не можеха да бъдат засечени с нормалните изследвания. Сега има подобрение при лечението, което проведохме. Има добри промени. След 20 дни ще се видим отново".

"Тибетската медицина се основава на три елемента: вятър, жлъчка и слуз. Тези три елемента пораждат болестите в нас. Като три отрови. Когато те са балансирани - човек е здрав. Например жлъчката се възбужда у гневните хора. Под въздействие на емоциите на гнева хората могат да получат заболявания свързани с образуването и отделяне на жлъчка. Много хора по света страдат, без да знаят защо. А това е едно умствено объркване. Тялото и ума са много тясно свързани. Някои не разбират защо има чак такава тясна връзка, а ние тибетските лекари усещаме и разбираме, че умът може да контролира тялото", обяснява д-р Тензин.

В моята опитност от 10 години, работейки с тибетски лекари, които периодично идват в Центъра, аз виждам голям ефект от лечението, казва Ели Логинова, класически хомеопат.

"Има едно рядко растение, което се казва ринчен, което расте единствено в Хималаите. Над 3000 м височина и се използва за всички очни заболявания. В някои лекарства има скъпоценни камъни. Примерно рубинът , който се включва в такива едни смеси се използва за кръвоносната система и за мозъка. Тюркоазът се използва за далака. Диамантът - при ракови заболявания и костно-ставни", допълва Логинова.

В никакъв случай не мога да пренебрегна нашата добре позната медицина, нашите хирурзи и т.н. Ако си счупя крак, няма да потърся помощ по този начин, но когато имам нетипични оплаквания, ще ми трябва един по-алтернативен начин да си обърна внимание, споделя още Ваня Дончева.