Три години след приемането ни в Европейския съюз състоянието на детските и женските консултации е под санитарния минимум. Не в трудно достъпни населени места, а в столицата на страната. Обща собственост, наемни отношения и размита отговорност. Разследване на bTV разкрива кой е виновен за условията, при които се преглеждат новородените. Ще има ли наказани, разказват Мария Савкова и Валентин Николов.
Двайсети век, двайсет и шеста поликлиника, европейска страна. В чакалнята пред детската и женската консултация прозорците не се отварят. Заедно чакат новородено, бременна жена и туберкулозно болен. В тоалетната няма врата, няма и сапун, нито течаща вода.
"Тук просто няма хигиена. Няма мивки, няма брави, да не говорим за всякакъв друг вид условия. Погледнете седалките, погледнете стените, това е нещо, нещо, нещо ужасно. Тук е пълно с бактерии. Колкото и да чистиш", жалва се Силвана Христова.
Както Силвана, така и Мими идват на детска консултация специално подготвени - с няколко броя одеяла, на които да поставят бебетата. Събличат ги в последната секунда, за да не се докосват до предметите.
"Много се притеснявам. От това, че като идвам на консултация колко тежи, ще се зарази затова, че не се проветряват помещенията", разказва Мими Рахамимова.
Опитваме се да си обясним как се е стигнало до тази разруха? Кабинетите на личните лекари се проверяват от Регионалните центрове за опазване на общественото здраве два пъти годишно. Въпреки това преди по-малко от година инспекторката не е установила никакви нарушения.
"По нейни думи, тогава хигиенното състояние е било добро. В смисъл, че било измито, дезинфекцирано, сменени чаршафите, кабинетите са били в нормален вид, дезинфекциите са били провеждани правилно. Това, което ние контролираме - спазване на режима в самия кабинет не е имала претенции по отношение на това", обяснява д-р Мариана Иванова, началник "Противоепидемичен контрол" СРИОКОЗ.
Инспекторката не е могла да напише предписание, защото не е знаела кой трябва да го изпълни. Оказва се, че не само детската консултация на 26-а поликлиника, а и в цяла София проблемите са се трупали години наред.
След Здравната реформа през 2000 година личните лекари стават еднолични търговци и наемат кабинети в бившите поликлиники. През 2003 година се създава Столичен медицински холдинг, който започва да стопанисва кабинетите на личните лекари. След няколко години започва ликвидацията на медицинския холдинг. Кабинетите на личните лекари стават ничии, а те престават да плащат наем.
"Ние сме ходили при управителя на ДКЦ и казваме: фрапираща е нуждата от ремонт - пейките са изтърбушени, балатума е скъсан, мръсотията е огромна. Той казва: това не е моя работа, не е моя грижа", обяснява д-р Румен Симов, общопрактикуващ лекар.
Според управителя на диагностично консултативния център д-р Живко Арнаудов, управител на 12 ДКЦ, той стопанисва 82% от сградата, което изключва кабинетите на Общопрактикуващите лекари, а собственик е общината.
"Аз виждам, че много искате да кажа, да общината е длъжна да го оправи, защото се очаква, че общината всичко трябва да оправя. Не, общината не е длъжна. Ако трябва чисто формално да ви отговоря, общината е длъжна да се грижи за 18% от собствеността си. Това са нейните проценти, разбирате ли - влизаме в един омагьосан кръг", коментира от своя страна инж. Венетка Серафимова, кмет район Люлин.
Никъде не е определено тези 18% на коя част от сградата отговарят. Затова нито общината, нито управителят на ДКЦ-то започват ремонт. Ремонт не правят и лекарите, защото нямат валиден договор за наем.
След намесата на bTV, по заповед на кмета Йорданка Фандъкова, общината сформира работна група, която спешно да определи кой ще се грижи за идеалните части на личните лекари в София. Направена е проверка на бившата 26-а поликлиника. Общината се позовава на изтеклите договори на общопрактикуващите лекари с несъществуващия вече Столичен медицински холдинг, според който частите пред кабинетите е трябвало да се поддържат от личните лекари.
Окончателно решение за това кой трябва да поеме ремонтите ще се вземе до края на седмицата. Със сигурност участие ще вземат и ДКЦ-тата. На базата на изтеклите договори Регионалния център за опазване на общественото здраве ще глоби всеки от лекарите с между 200 и 2000 лева.