Тоалетната на столична поликлиника е обект на чести набези - това стана ясно след сигнал в рубриката "Бай Ганьо". Наш екип реши да провери как посетител на лечебно заведение може да си тръгне с батерия на мивка след преглед.
"На водопроводните тръби на вторият умивалник са монтирани метални тапи вместо откраднатите за трети път батерии".
Това обясни в ефир преди дни д-р Спасова - управител на 22-ра поликлиника в столичния квартал "Гео Милев".
Това не е единственият проблем тук. Макар хигиената в едно здравно заведение да е на първо място, поради ремонт, тоалетните за пациенти не работят. За нуждите и на двата пола се ползва единствено една тоалетна, която според управителката е обект на чести набези.
"Крадат се кранчета, батерии, тоалетни казанчета, инструменти, всичкото това. Ние разговаряме и по-точно се възмущаваме от тези набези на посетителите, които се извършват в почти всички лечебни заведения", обясни управителката на XXII ДКЦ д-р Росица Спасова.
За да разберем как е възможно пациент да си тръгне след преглед с батерия на мивка, екипът ни потърси съдействието на специалист водопроводчик. Оказва се, че това съвсем не е толкова лесно. За да се свали батерия всъщност са необходими познания, които съвсем не всеки пациент има. На първо място - информация за това как може да се спре водата.
- Човек трябва да знае за тия кранове – смята водопроводчикът Фьодор Гицов.
- Определено, но сега един мъж знае за тези неща, има известни познания за водопровод и канализация – отговаря управителката.
- Е не всеки. Трябва да е запознат с инсталацията на цялото това нещо. Трябва да влезне човек, за да види за какво става въпрос, само така не може. Плюс това трябва желание, може да се огледа - може крановете да не са тук, може да са отвън на стълбището в някоя кутия - вертикален щранг. Но ако се свали батерията, без да спре кранът, целия ще се измокри, ще се види това нещо все пак, все някак ще се забележи – смята Фьодор Гицов.
Трябва да се има предвид, че с голи ръце човек няма как да отвие кранчетата на мивката, да не говорим за батерията. Трябва да дойде човек, подготвен поне с гаечен ключ.
- Без инструмент не става това нещо. Трябва инструмент, понеже това без инструмент на ръка не може да се демонтира. То се стяга до определена степен, която не позволява да протече вода от батерията – обяснява още водопроводчикът.
Технически времето за тази манипулация не е много - около две-три минути. Подготовката и предварителното намерение обаче са задължителни и определено спонтанното решение на който и да е пациент не би му помогнало.
- А не сте ли се замисляла, че може да е някой вътрешен човек, защото това е доста трудно да го направи външен посетител?
- О, те са много изобретателни тези външни посетители. Не смятам, че е човек от тук, тъй като нас ни посещават и много съмнителни лица, клошари, мога да ви кажа, че определено смятам, че са от тези лица тези набези – заяви д-р Росица Спасова.
Независимо дали виновникът е клошар с нужда от батерия за мивка или организиран системен крадец, факт е нивото на хигиената тук, както и, че само за два месеца са изчезнали три батерии от една и съща тоалетна.