
В баните на древния град Термополис, разположен край Бургас, е имало магазини, зали за масажи и гимнастика, дори библиотека. Векове наред в минералните води се лекували императори, царе и пълководци. Археолози разкриха как са изглеждали римските бани в селището, известно още като Аква калиде, което в превод означава „топла вода".
Според археолозите, Термополис е основан през ІІ век от римския император Траян край тракийското светилище на Трите нимфи - покровителки на лечебните извори. Тогава започва изграждането и на прочутата императорска баня.
"Тези бани са свързани и с историята на византийската империя, с първите сблъсъци между нея и България. Константин V Погонат, който избягал от полесражението, е дошъл именно тук да лекува подаграга си. Юстиниан Велики също се е лекувал тук и е дарил баните, като ги е устроявал и заградил с високи стени", каза н. с. Цоня Дражева, ръководител на разкопките.
Още по римско време баните са били демократично място, до което са имали достъп и бедни, и богати. В частта за по-бедните - войниците, е имало малки басейни и седалки. По-заможните посетители са се къпали в зали с допълнителни екстри.
"Политиката тогава на Римската империя е да създава пътища и бани. За това е било обществено място, в което не само получават хората лечение или благодат, но тук е мястото, където се събират, водят диспути, музика слушат. Има достатъчно сведения, че към тази баня, освен масажисти, е имало публичен дом. Имало е място, където мъжете са играели хазарт. Намерихме няколко зара, намерихме пулове", каза Дражева.
Градът е изцяло опожарен от брата на пленения от Калоян император Балдуин Фландърски - Хенри. Няколко века по-късно от благодарност, че излекувал тук подаграта си, турският султан Сюлейман II застроява отново селището, а край баните е издигната нова сграда. Преустроена напълно, тя се използва и днес и е по-известна като банята на Сюлейман Великолепни. Идеята на археолозите и община Бургас е районът около баните, заедно с парка да бъде преустроен и превърнат в туристически маршрут.