
Светилище на древните траки от 2200 г. - 1900 г. преди Христа е открито близо до казанлъшкото село Крън. Светилището се намира в близост до селищна могила и в него са извършвани само обреди, каза пред журналисти проф. Васил Николов, който ръководи археологическа експедиция.
"Тук се намират корените на тракийския етнос", предполага археологът.
Светилището е разположено в постройка с дължина 19 метра и широчина 9-10 метра. Изградено е с плет, измазан с глина и се намира на площ с размер 600 кв.м.
Открити са и девет детски гробове с останки от скелети. В светилището са разположени 250 обредни ями. Уникалното в находката са обредните ями, в които са поставени старопланински и хромени камъни, от 1 до 3 на брой. Сред тях има и останки от растителна храна.
Днес от Англия пристигна проф. Катлийн Максуини, биорхеолог от Университета в Единбург, която е специалист по погребения на бебета в древността. Проф. Николов очаква тя да анализира находката и да определи възрастта, както и болестите, които са довели до смъртта на бебетата.
"В светилището е намерен и каменен скиптър, който говори, че жрецът е разполагал и с политическа власт", заяви проф. Николов.
"Мястото е специално избрано от древните траки. Районът е обитаван 12 хиляди години преди Христа", каза още проф. Васил Николов. Той ръководи археологическата експедиция, която прави разкопки на това място вече пета година.