Светилище на древните траки от 2200 г. - 1900 г. преди Христа е открито близо до казанлъшкото село Крън. Светилището се намира в близост до селищна могила и в него са извършвани само обреди, каза пред журналисти проф. Васил Николов, който ръководи археологическа експедиция.

"Тук се намират корените на тракийския етнос", предполага археологът.

Светилището е разположено в постройка с дължина 19 метра и широчина 9-10 метра. Изградено е с плет, измазан с глина и се намира на площ с размер 600 кв.м.

Открити са и девет детски гробове с останки от скелети. В светилището са разположени 250 обредни ями. Уникалното в находката са обредните ями, в които са поставени старопланински и хромени камъни, от 1 до 3 на брой. Сред тях има и останки от растителна храна.

Днес от Англия пристигна проф. Катлийн Максуини, биорхеолог от Университета в Единбург, която е специалист по погребения на бебета в древността. Проф. Николов очаква тя да анализира находката и да определи възрастта, както и болестите, които са довели до смъртта на бебетата.

"В светилището е намерен и каменен скиптър, който говори, че жрецът е разполагал и с политическа власт", заяви проф. Николов.

"Мястото е специално избрано от древните траки. Районът е обитаван 12 хиляди години преди Христа", каза още проф. Васил Николов. Той ръководи археологическата експедиция, която прави разкопки на това място вече пета година.   

 

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето