Група японски изследователи са получи нова разновидност на божите кравички, без крила, която може ефективно да се използва в борбата срещу листните въшки и други вредители в полетата и градините, съобщи"ИТАР-ТАСС". Следващата крачка на специалистите ще е да разработят технология за масово възпроизводство на подобни полезни насекоми.

Божите кравички отдавна са известни като един от големите врагове на вредителите по растенията. Те обаче трудно могат да бъдат удържани на едно място, тъй като летят добре и са много мобилни. Японска група специалисти, оглавена от Теруюки Ниими, е открила гена, който отговаря за растежа на крилата на божите кравички. След това учените са разработили технология за подтискане на неговите функции и така са били получени животни, които не могат да летят.

Японските експериментатори твърдят, че техният метод няма да наруши екосистемата, тъй като не се основава на дълготрайна генетична модификация. Безкрилите божи кравички раждат напълно нормално, летящо потомство.

Групата на Ниими е на мнение, че разработената от нея технология ще може да се използва и по отношение на други насекоми, за да се контролира дейността им.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето