Във вторник 41-вото Народното събрание се събира на своето първо заседание. Скоро не сме имали парламент с толкова много нови лица. С най-младата депутатка от бъдещото Народно събрание ни среща Стоян Георгиев.
Калина Крумова (24 г.) ще бъде най-младият народен представител. Вероятно ще е и сред най-високите. Калина е журналист в телевизия СКАТ и депутат от "Атака". Смята, че опитът, който е придобила в телевизията, е достатъчен за да познава проблемите на хората и да може да ги решава.
"Мотивира ме това, че младите хора в политиката са много малко. Много малко са тези, които са способни да поемат отговорност. Мисля, че това би могло да бъде един много добър пример за много мои връстници, че не всичко е загубено и това не е кауза пердута", обяснява мотивите си тя.
"Човек винаги може да свърши нещо. Който има цел, намира и начин да се справи. Мисля, че в България има много неща, които да се свършат. Много са нещата, не мисля, че в един отговор мога да кажа всичко. На първо място, това което е цел и линия, която следваме от самото създаване на партия "Атака", това е борбата ни срещу турцизацията, срещу новините на турски език по националната телевизия, срещу това турският език да се преподава в български училища, срещу това вместо звън на камбани да се чува вой на джамия", разсъждава Калина.
На въпрос "Кое те дразни повече: ходжата, който вие, или кола, която спира на мястото за инвалид - точно пред Народното събрание?", тя отговаря: "И двете неща, защото това, на което ние станахме свидетели, е манталитетът на българина. Манталитетът, който той си е създал, по който си е свикнал да живее. (...) Ние не се съобразяваме с останалите или гледаме да име по-зле. Това бременна, жена инвалид, няма значение".
"Това е изродена култура. Това е ценностна система. Ценностна система е много остаряла дума за това, на което ставаме свидетели, за съжаление. (...) За да се решат малките проблеми, трябва да се решат генералните. Мисля, че нещата могат да вървят паралелно. Моето уважение към вярата на всеки човек, но трябва да се съобразяваме къде живеем. Дали това е важно? Да то е също толкова важно, колкото проблемите за които споменахме. (...)
Сега не можем магически да премахнем както виенето на джамията, така и спирането с инвалидни талони. (...) И двете ме дразнят страшно много, само че те имат различно значение. Не можем да сравняваме. Едното ме дразни чисто човешки, другото чисто културно, чисто визуално. Едното е проблем, който е доста съществен - говорим за религията. А другото е проблем, който е обществен, който е на всеки един от нас".
"Аз съм, мога да го кажа с гордост, прекалено обикновена. Не си падам по нещата, които са модерни. Модерната музика. Модерните заведения. Всичко останало, което е модерно трябва непременно да залетиш по него - не съм от този тип".
Освен срещу турския език по Канал 1 Калина ще се бори и срещу изтичането на мозъци:
"Аз лично съм човек, който не издържа много навън и смятам, че не би било редно и смятам, че повечето млади хора, които са избягали навън, са там главно по финансови причини. Не може да си напуснеш родината, защото тук с няколко висши не можеш да си изкараш парите".
Не мислиш ли, че една част от емигрантите са избягали не по финансови, а по-културни причини?
На първо място са по-финансови, категорично. А на второ: Като не можеш да изкарваш пари, да не можеш да отидеш на театър, да не можеш да си позволиш културен и социален живот.
Ако говорим за млади хора, мислиш ли финансите и оцеляването са техния първи проблем? Културни и социални причини да изберат да живеят на друго място.
Те избират да живеят на друго място, защото тук не виждат перспектива и бъдеще. Няма винаги да си на 20. Аз не мисля, че е голямо геройство да кажеш, че си бил на бригада в САЩ или че си мил чиниите в друга държава. Мисля, че културата е част от политиката. Ако някой е избягал оттук, защото културно не му е харесало, тежко и горко на страната ни.
Не съм привърженичка на нощния живот, но не е нормално като отидеш в едно заведение аз, където съм на 24-годишна, и да се чувствам трета възраст. Средната възрастова граница е 14-15 години. Ценностната им система е да се похвалят как са се напили, как са се надрусали.
Не мислиш ли, че това е по-голям проблем от турцизацията?
Аз пак казвам. Нещата са взаимосвързани. Проблемите са различни, но това е ценностната система. Такава е ценностната система, защото родителите не са им дали възпитание, защото по цял ден са на работа.
Калинка е и против гейовете. Не мислиш ли, че ще живеем по-лесно и по-добре, ако приемем нещата такива каквото са?
Е, тогава би настанала пълна анархия. Не съм съгласна с това категорично. Нещата, които не са както трябва, трябва да се опитаме да ги променим.
Ако един мъж иска да е с друг мъж и това го прави щастлив?
Това няма нищо лошо. Има лошо на това да се дава глас, да се прави парад на това.
Да се обичат, ама по-тихо?
Ама, разбира се.
Повече за изборите вж. на Izbori.btv.bg