Преди няколко месеца ви разказахме за съдбата на хората в будна кома. Това предизвика бурни реакции в хората, много от тях поискаха да помогнат. В резултат на това се проведе кампания на bTV и Столична община, която кръстихме „Да събудим хората в будна кома”. Кампанията събра общо 177 хиляди лева. Във филма "Събуди се" от който тръгна всичко, може би, най-трогателната история беше тази на 7-годишния Николай, спасен от удавяне. Детето беше в много тежко състояние, а единственият признак, че детето е живо бяха отворените му очи. Ники вече е по-добре и гостува в студиото на "Тази сутрин".
Николай все още не може да говори, тепърва му предстои среща с логопед, но разбира хората около себе си и вече далеч не е в будна кома. Въпреки че детето е на възраст, в която да започне училище, той още не е първокласник. Момчето прекара един месец в Израел с баща си, а сега с майка си обикалят санаториумите в страната в търсене на добри рехабилитатори.
"Минахме през много трудности. Двама рехабилитатори работиха вкъщи с него по два-три часа на ден. Благодарение на хората в България и на bTV Николай замина за Израел, беше там около месец, след това имаше операция на ръчичката, защото при самата кома се получава калцификати, които не позволяват движението в лакътя. След време ни предстои още една операция на другата ръка. Сега бяхме на санаториум в Поморие, с него пак се занимавах рехабилитатори. Предстоят ни още логопеди и рехабилитатори", обясни майката на Николай, Красимира Минкова.
В Израел на детето са били възложени три терапии – физиотерапия, логопед, стимулиране на мозъка чрез компютър. Това всичко го има и в България. И в Израел не взимат пациенти в по-тежко състояние на будна кома. Наистина и тук се намират доста добри рехабилитатори, смята Красимира.
На въпрос дали някой от Здравната каса или Министерство на здравеопазването им е предложил помощ, Красимира признава, че всичко е от хората, дарили пари за малкия Николай.
Държавата помогна на Ники с десет дни рехабилитация, операция на дясната ръка и с прегледи, които не даваха никаква надежда за детето. Нуждите му са много по-големи.
"За мен трябва да има такъв център както в Израел има три, да се грижат за тях. Важно е да има лекарски контрол. Като беше в будна кома, ние не знаехме какво да го правим. Той вдига температура, викаш линейки, те не идват, след седем часа могат да дойдат или ти дават съвети. Най добрия вариант е да си има център в България, които да могат да поемат такива хора като тях", категорична е майката на Ники.