Засега не се водят разговори за това кой какво да поеме, а се водят разговори за това как да се сформира добър екип, заяви в предаването "Тази сутрин" политологът Димитър Аврамов.
Той допълни, че не се дискутират постове в момента:
"Разбира се, че на ГЕРБ трябва да се даде шанс и правото с уважение да подредят приоритети и да кажат какви са целите, какво се случва. Разбира се, че този, който подкрепи правителство на ГЕРБ, трябва да получи отговорност в изпълнителната власт. Защото вариантът, при който ГЕРБ управлява със 116 депутати, а една, две или три партии го подкрепят, ми се струва политически безотговорен, защото във всеки един момент мнозинството може да се преконфигурира заради бъдещи конюнктурни интереси и по този начин реформистката част от работата в това правителство да бъде торпилирана много лесно, заради това, че някой не е получил нещо.
Много по-добре е бъдещият партньор на ГЕРБ във властта, или бъдещите партньори да получат ясни ангажименти в управление на един ресор, на два ресора, или каквито и да е ангажименти, с които да отговарят пред вас, медиите, и пред обществото. За да се знае, че, ако някой не си е свършил работата, просто бързо да си ходи".
Димитър Аврамов отбеляза, че ако зависи от него, той би посъветвал ГЕРБ да си осигури широка парламентарна подкрепа, така че тази подкрепа да застава принципно зад правителството и зад ангажиментите му. Но от там нататък участието в изпълнителната власт гарантира дългосрочен и траен ангажимент на хората и на политическите сили към това правителство.
Социологът Юрий Асланов заяви, че не е вярно, че нямаме опит в правителство на малцинството и даде като пример Филип Димитров: "Поуките от него показват, че дори когато няма коалиция, коалицията е удобна, защото има ясни правила и разделение на отговорности, в това число и чрез постовете. Но в някои случаи коалициите не са предпочитани, в това число и от силните партии.
Но когато има правителство на малцинството, това не изключва споразумение или договор. Може да не е коалиционен, може да е върху основа на програма, може да е за срок, т.е. пак някакво правило трябва да се вкара, за да се носи отговорност. В този случай очевидно върху правителството ще има единствено парламентарен контрол, в това число и от управляващото мнозинство.
Трудно ми е да кажа от гледна точка на високите очаквания към това правителство доколко ефективно ще действат тези неща и доколко няма да има опити за вмешателство в неговата работа, или извиване на ръце по този начин, защото винаги може да се случи някаква неразбория в последствие. Поне на този етап изявленията на политическите лидери не дават основания за лоша прогноза във взаимоотношенията на формиралото се негласно мнозинство".
По стабилно е управлението с коалиция, според социологът. "Тъй като коалицията се изгражда на ясно разделение на отговорности и на постовете. В това число коалиция се управлява и през интересите на отделните партии. Те по този начин са заинтересовани, защото реализират кадрите си. По-трудно се управлява правителство на малцинството, защото г-н Аврамов е прав, при липсата на правила това правителство ежечасно и ежедневно ще зависи от случайни дори събития", добави Юрий Асланов.
Повече за изборите вж. на Izbori.btv.bg