Почти не минава ден без съобщения в медиите за хора, на чиито път са се изпречили змии или влечуги са влезли в домовете им. Змия се настанила преди седмица в къща в смолянското село Катраница. Тасим Мемишев видял влечугото да се промъква в кухнята в дома му.

"Аз бях оставил вратите отворени. Дойдох да взема дърво и докато вляза тя ме усети, че идвам да я убия и започна да се изворвя и така вървя, вървя, мина през тенджери... и изчезна. Опитах се да я убия, не можах. Дълга около два метра", разказва Тасим Мемишев.

Стопанинът на къщата не е сигурен дали пълзящата гостенка не се крие все още някъде из стаите.

"Изчезна, сега гледам, понеже се изплаших и при всяко ставане ми е на акъла само... Гледам да не я видя. Защото е много голяма. Колко змии съм видял, аз съм на 90 години, ама такава змия не съм виждал през моя живот".
 
Змията не се е появявала отново, въпреки че са пробвани различни примамки.

"Сложих мляко, дъщерята ми каза. Не ще ли да дойде, няма ли я... Сложих пушек от тамян, понеже казаха, че бяга от тях...".

Местните жители все по-често срещат змии в имотите си, а вече и в къщите.

"Змии има навсякъде, не само в нашето село. Да си ходят, където си искат и това е. И ние ще си ходим където си искаме. Аз като я видя да ми дойде на удобно място, та я причуквам, няма да я оставя жива да ходи", обяснява една баба от селото.

Хората в Родопите се стряскат напоследък от нашествие от змии по ливади, ниви и в самите селища.

"Да, наистина има увеличение на популацията от змии в Родопите. Обаждат се доста хора, особено преди една-две седмици в събота и неделя просто бях засипана от такива въпроси. Дори имаше едно семейство, пътувайки от Кърджали с кола, по време на пътуването е влязла змия... Ами увеличението е през последните три-четири години, популацията става все по-плътна. В Родопите се срещат и пепелянки, и усойници, и смок. Различните видове змии се срещат тук, само че се събуждат напролет малко по-късно, отколкото в равнината. Но ако някой срещне по-голяма змия - над метър и нещо - това не е змия, определено ще бъде смок", обяснява Оля Тотева, управител на Дезинфекционна станция.

Според биолози змиите в планинския район са се увеличили след оставянето на много пустеещи земи, което води до разрастване и на популацията от мишки и гризачи, а те са най-добрата храна за влечугите.

"Няма измислен препарат, който да се поръси, да се напръска, за да може да изгони змиите. Такова нещо съм проверявала и в европейските стандарти няма регистрирани такива препарати", каза още Тотева.
 
Единственият сигурен враг на змиите засега остава таралежът. Затова специалистите препоръчват да се заселват таралежи из градини или места, в които има опасения за появата на пълзящите животни.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето